גיוס מורים ולמידה בחצאי כיתות: כך תיפתח שנת הלימודים

גיוס מורים וחצאי כיתות: כך תיפתח שנת הלימודים
משרדי החינוך והאוצר סיכמו על התוכנית המלאה לפתיחת הלימודים ב-1 בספטמבר • היקף התוכנית - 4.2 מיליארד שקלים • מוסדות החינוך יפעלו במתכונת משולבת של למידה מרחוק, ולמידה בכיתות בהרכב של עד 18 תלמידים • עובדי הוראה יגוייסו בהליך מהיר •מזכ"לית הסתדרות המורים לעובדי ההוראה: אין לשתף פעולה עם מתווה שר החינוך גלנט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוש חזרה ללימודים
צילום: ללא

שר החינוך יואב גלנט ושר האוצר ישראל כ"ץ, סיכמו היום (רביעי) על התוכנית המלאה לפתיחת שנת הלימודים הקרובה, בצל משבר קורונה. תקציב התוכנית עומד על 4.2 מיליארד שקלים. המתווה אושר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו וצפוי לבוא לאישור הממשלה במהירות. בהתאם לתוכנית, שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, ותכלול שילוב של למידה מרחוק ולמידה במוסדות החינוך בחצאי כיתות. 

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד הביעה התנגדות למתווה, ובמכתב לעובדי ההוראה כתבה: "אין לשתף פעולה עם מתווה שר החינוך גלנט". במכתב למנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי היא כתבה: "נדהמתי לראות תכנית לוקה בחסר, שאינה מתייחסת למצוקות מערכת החינוך כפי שהיו בשנה זו".

"לא התייחסתם לשום בעיה שהעלו אנשי המקצוע", הטיחה בן דוד באדרי. "מה שהיה הוא שיהיה. נראה כי התוכנית נועדה להיות סוג של עלה תאנה למחדל במערכת החינוך. חמור מהכל - אתם טוענים כי המתווה הוא בשיתוף פעולה עמנו. זהו דבר שאינו עולה בקנה אחד עם האמת".

"אני מודיעה מראש שלא נוכל לקחת אחריות על תוכנית שכזאת", כתבה בן דוד ואף פירטה:

"1. הגנים וכיתות א' ו-ב' לא יפוצלו – המשמעות היא שלא יתאפשר לשמור על מרווח בטיחות של שני מטרים. זאת, בעוד שבתוכנית עצמה יש הנחיה ברורה לשמור על מרווח של שני מטר.

2. תוספות כוח אדם - ראוי שתגדילו את המשרה החלקית למשרה מלאה, לעובדי הוראה שהוכשרו וקיימים במערכת, לפני שתאתרו ותגייסו כח אדם אחר.

3. מכסות – לא ייתכן שעובדי הוראה שמעוניינים לפרוש מטעמי שחיקה, יחויבו להישאר ולעבוד, ועובדי הוראה חדשים לא ייקלטו כי האוצר החליט כך. זו פגיעה במערכת, פגיעה בעובדי ההוראה ופגיעה בתלמידים.

4. עובדי הוראה בסיכון – לא מצאתם שום פתרון לעובדי ההוראה בסיכון. אני מתריעה מראש כי לא נאפשר לכם לסכן עובדי הוראה שוב.

5. אתם מנצלים את הקורונה כדי לפגוע בתנאי העבודה של עובדי ההוראה ולהעביר אותם לחמישה ימים בשבוע. דבר שלא ניתן לו יד. אנחנו מתנגדים בכל תוקף לפגיעה בתנאי עבודתם של עובדי ההוראה.

6. הודעתם על היערכות ותחילת יישום התוכנית כבר בשבוע הבא, תחילת חודש אוגוסט. להזכירך, מנהלי בתי הספר ועובדי ההוראה בכלל שוהים בחופשת הקיץ. לא ניתן לפגוע בחופשתם. ולכן אנחה את המנהלים וצוותי ההוראה שלא לשתף פעולה בזמן החופשה.

בן דוד סיכמה במכתבה: "זהו אינו מתווה מקצועי. זהו מתווה ריק מתוכן שאינו נותן מענה לכשלים והצרכים כפי שעלו בשנה הנוכחית וכפי שהוצגו בפניך. אנחנו לא נסכים להתנהל כך. לא נסכים לסיכון עובדי ההוראה והתלמידים. במידה שהמתווה לא יתוקן אנו ננקוט בצעדים ארגוניים בהקדם".

יישום התוכנית - כבר מהשבוע הבא?

בתוכנית שהציגו כ"ץ וגלנט צויינו תוספות של כוח אדם למערכת החינוך. עובדי הוראה יגוייסו בהליך מיוחד ומהיר לטובת פיצול כיתות ג'-ד' ותגבור כיתות ה'-ו'. כח האדם יכלול מורים חדשים, הרחבת עבודתם של מורים מועסקים, עוזרי חינוך  וסטודנטים. 

בנושא השמירה על ההגיינה נקבע כי יינתן מיגון אישי משופר עבור עובדי ההוראה, הישיבה תעשה בשולחנות נפרדים ובמרחק שני מטרים בין התלמידים. כמו כן, תהיה הקפדה על עטיית מסכה בגילים המתאימים, ועל חיטוי ידיים וחיטוי כללי של מוסדות החינוך (לרבות כיתות, חצרות ומתקני הגיינה).

בהודעת משרד החינוך צויין שכדי לעמוד בלוח הזמנים, יישום התוכנית על ידי הרשויות המקומיות, מנהלי מחוזות החינוך ומנהלי בתי הספר, צריכה להתחיל כבר בשבוע הבא. עוד צויין כי יתאפשרו פתרונות ייחודיים בין יישוב ליישוב ובין מוסדות חינוך שונים, ובהתאם לצרכי מגזרים שונים - בכפוף לאישור משרד החינוך - כדי לאפשר גמישות. 

אוכלוסיות ייחודיות - בהן החינוך המיוחד, נוער בסיכון, כפרי נוער וכדומה - יקבלו מענה נקודתי להמשך קיום המסגרות, ללא תלות בשיטת ההפעלה הראשית (בהן: החינוך המיוחד, נוער בסיכון, כפרי נוער וכדומה). התוכנית תאפשר את הפעלת מסגרות החינוך באופן זה למשך כל השנה, או עד לקבלת החלטה אחרת. 

הפופולריים