בידוד מקוצר ובדיקות קורונה בנתב"ג: המתווה המסתמן לפתיחת השמיים

מסתמן: בידוד מקוצר לשבים מחו"ל ובדיקות בנתב"ג
בהוראת רה"מ, במשרד התחבורה מקדמים מתווה מהיר להפעלת טיסות לחו"ל מול קפריסין, יוון ומדינות נוספות - כפוף לנתוני התחלואה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטוס בנתב"ג, 2018
צילום: צילום: פלאש 90

במשרד התחבורה והמועצה לביטחון לאומי מקדמים, בהוראת ראש הממשלה, מתווה לפתיחת השמיים מול כמה מדינות, בהן קפריסין, יוון, קרואטיה ומונטנגרו, עד ספטמבר. למשרד הבריאות הוצגה היום (ראשון) התוכנית שגיבשו הצוותים המקצועיים במשרד התחבורה. התוכנית כוללת בידוד מקוצר בן חמישה ימים לנוחתים בישראל ממדינות "ירוקות" וחיוב בבדיקת קורונה לפני הטיסה לנוסעים שיגיעו ממדינות "אדומות".

עיקר הניסיון יתמקד בשכנוע יוון וקפריסין, שביחד יציעו 12 יעדים, להסכים למודל לפיו נוסעים יידרשו להראות בדיקת קורונה עדכנית שבוצעה עד 72 שעות ממועד הנחיתה ביעד. חלק מהבדיקות ייערכו במקביל גם בנמל התעופה בן גוריון וביציאה ממנו. ישנה אף שאיפה לאפשר בדיקות קורונה גם לחוזרים לארץ באולם הנכנסים, כאלה שיקוצרו אף יותר. קפריסין ויוון צפויות מצידן לדרוש בדיקת קורונה בתוקף ודרכון רפואי מיוחד.

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי בין הגורמים, נידונה פתיחת מערך בדיקות מעבדה לאבחון הנגיף בנמל התעופה בן גוריון. מה שיאפשר מעבר של עד 800 נוסעים בשעה באולם הטיסות הנכנסות.

המתווה יוצג לאישור ראש הממשלה לאחר אישורו ותיאומו מול שר הבריאות יולי אדלשטיין. "הכוונה היא להכין את כל הרקע הנדרש על מנת למממש את הסיכום בין ראש הממשלה לשרה רגב, והכל בכפוף לנתוני התחלואה", נמסר מסביבת השרה.  במשרד הבריאות בוחנים כעת את התוכנית שהוגשה לאישור וצפויים להעביר בקרוב את ההתייחסות המקצועית כדי לגבש את המתווה הסופי להפעלת מערך הטיסות בצל הקורונה.

לפני כשבוע הודיעה רשות שדות התעופה רשמית לחברות התעופה השונות כי סגירת השמיים תימשך לפחות עד 1 בספטמבר, זאת ברקע הזינוק בתחלואה בשבועות האחרונים. לפיכך, נוסעים שאינם תושבי ישראל לא יוכלו להיכנס לארץ, גם לא בטיסות עם חניות ביניים, למעט מקרים חריגים המצריכים אישור מיוחד מרשות האוכלוסין וההגירה.

הפופולריים