המחאה בירושלים: 12 בני אדם נעצרו

המחאה בירושלים: 12 בני אדם נעצרו
המשטרה הפעילה מכוניות התזה על מנת לפזר מפגינים בירושלים • מפגין נפצע קל מדקירה בצומת שער הנגב, תושב שדרות נעצר • המשטרה עצרה חשוד בריסוס גז פלפל לעבר מפגינים נגד נתניהו ברמת גן • ניסנקורן על תקיפת המפגינים: "ביזיון חמור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סקר מנדטים 06.08.20 – אחוז החסימה
צילום:

גל המחאות: המשטרה פיזרה הלילה (ראשון) את המפגינים מול מעונו הרשמי של ראש הממשלה בירושלים, תוך שימוש במכוניות התזה. עימותים פרצו בין שוטרים למפגינים, 12 בני אדם נעצרו ועוכבו בהם מפגינים שנכחו במקום ופעילי ימין שתקפו כמה מהם ביציאתם מההפגנה. בנוסף, כ-20  מפגינים הורחקו מהמקום. כ־5,000 בני אדם מחו בקריאה להתפטרות בנימין נתניהו.

מפגין שהניף דגל ישראל עם צבעים של דגל אש"ף עוכב על ידי המשטרה – ושוחרר לאחר שהסכים למסור את הדגל. להפגנה שהחלה אתמול בערב הגיעו גם יושב ראש הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, ואיש סיעתו חבר הכנסת עופר כסיף. 

קצין אג"מ במחוז תל אביב, נצ"מ שלומי שגיא, התייחס לטיפול המשטרה בהפגנות. "המשטרה נותנת למחאות האלה להתנהל עד שהן הופכות ללא חוקיות. איפה שיש נקודה חריגה מטפלים בשוטר משמעתית בחומרה. השוטרים ללא אלות, רוב המחאות מפוזרות בידיים על ידי השוטרים. המכת"זית נועדה לסייע לכוחות", אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בתוך כך, בהפגנה בצומת שער הנגב מפגין נפצע קל מדקירה בצווארו בעימות בין אנשי "הדגלים השחורים" לתומך נתניהו. תושב הדרום בשנות ה-20 לחייו נעצר. באירוע אחר, עצרה המשטרה חשוד בריסוס גז פלפל לעבר מפגינים נגד נתניהו ברמת גן. שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס לתקיפת המפגינים בהבוקר הזה: "אלה דברים שצריכים להיחקר בצורה חמורה. אם מפגין נדקר זה ביזיון חמור ומסוכן לדמוקרטיה".

האזינו לריאיון המלא עם שר המשפטים אבי ניסנקורן

נתניהו ומשפחתו שהו בשבת במעונם הפרטי בקיסריה ובמרחק מה מביתם התאספו כ־500 מפגינים. בצאת השבת, כשיצא ראש הממשלה אל מעונו הרשמי בירושלים הוא עזב את ביתו בקיסריה בדרך צדדית, בלי לחלוף על פני המפגינים. כעבור זמן קצר יצאו רעייתו ושני בניהם מהבית בקיסריה ונסעו אף הם לירושלים.

כמו בכל מוצאי שבת בשבועות האחרונים, מתנגדים לנתניהו מפגינים גם בצמתים ובגשרים רבים ברחבי הארץ. לגן צ'רלס קלור בתל אביב באו מאות בני אדם להפגנת המחאה על המצוקה הכלכלית. עם זה, מקצת המפגינים נושאו שלטים נגד השחיתות. ההפגנה הסתיימה סמוך לשעה 23:00 והמפגינים התפזרו ללא אירועים מיוחדים. 

סנ"צ שלומי בכר, אמר לכאן חדשות כי מכונית התזה היא כלי לגיטימי לפיזור הפגנות. "ביום חמישי אפשרנו את ההפגנה עוד ועוד. מפקדים ביקשו לסיים אותה בצורה מכובדת. הרוב התפזר בצורה תקינה. הגרעין הקשה נשאר. גם כשהזהרנו שאנחנו מתכוונים להשתמש במכת"ז הם נעמדו מולו בכוונה".

במסגרת מחאת אנשי "הדגלים השחורים", דגלים שחורים הונפו בכמה צמתים וגשרים ברחבי הארץ. מוקדם יותר היום אזרח שהגיע סמוך לביתו של נתניהו בקיסריה עוכב על ידי המשטרה, ושוחרר כעבור כמה שעות ללא תנאים. 

לפני כן עורך הדין גונן בן יצחק, ממובילי המחאה נגד ראש הממשלה, פנה במכתב לממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, בדרישה להכריז שהמשטרה לא תשתמש בכלי רכב להתזת סילוני מים בהפגנה. בן יצחק אמר כי יפנה לבית המשפט אם דרישתו לא תתקבל. 

במחאה שהתקיימה בירושלים בליל חמישי נעצרו 55 מפגינים. 17 מהעצורים הובאו אתמול לדיון בעניינם בבית משפט השלום בעיר. אחד מהם, החשוד שנשך שוטר בעת מעצרו, שוחרר למעצר בית ועצור נוסף שוחרר ללא תנאים מגבילים. השאר שוחררו בתנאים מגבילים של הרחקה מאזור מעון ראש הממשלה למשך עשרה ימים.

הפופולריים