האיחוד האירופי מקדם תשתיות לפלסטינים בשטחי C ללא אישור ישראל

האיחוד מקדם בנייה בשטחי C ללא אישור ישראל
הרשות הפלסטינית תקבל 5.8 מיליון אירו לבניית בתי ספר, כבישים ותשתיות חשמל ומים. גורם באיחוד האירופי: ישראל לא השיבה לפניות - ראינו בתוכניות מאושרות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל האיחוד האירופי
צילום: צילום: אי-פי

הרשות הפלסטינית והאיחוד האירופי ודנמרק חתמו השבוע על הסכם להעברת 5.8 מיליון אירו לרשות לצורך פיתוח מיזמי תשתיות באזורי C הנמצאים בשליטה ישראלית. זאת בזמן שהמיזמים המתוכננים לא קיבלו כלל את אישורה של ישראל כפי שנדרשו.

הכסף המיועד לבניית מיזמים לבניית בתי ספר, דרכים ותשתיות מים וחשמל חדשות ונושאים נוספים, הוא חלק מחבילת תמיכה גדולה יותר של האיחוד האירופי לרשות הפלסטינית למטרת "בניית תשתיות" בשווי כולל של כ-15 מיליון אירו.

ראש הממשלה הפלסטיני, מחמד אשתיה, אמר במעמד החתימה על ההסכם, כי "חבילת הפרויקטים המדוברת היא תגובה אירופית מעשית ורצינית לתוכנית הסיפוח הישראלית". הוא הוסיף כי "המיזמים עולים בקנה אחד עם האינטרסים הפלסטיניים הלאומיים החשובים ביותר".

נציג האיחוד האירופי ברשות, סוון כהן, אמר כי "האיחוד רואה בשטחי C חלק בלתי נפרד מהאדמות הפלסטיניות הכבושות והדבר 'מיתרגם' בפרויקטים והסכמים כמו זה שהוצאנו היום לדרך". לדבריו "האיחוד לא יכיר באף שינוי בגבולות 67' חוץ מכזה שהסכימו עליו שני הצדדים".

גורם במשרד האיחוד האירופי בירושלים אמר לכתבנו כי 16 הפרויקטים המתוכננים להיבנות באמצעות כספי הפעימה הנוכחית ממתינים לאישורה של ישראל יותר משנתיים ומשזו לא החזירה תשובה כלשהי התקבלה ההחלטה באיחוד וברשות הפלסטינית לראות את התוכניות – מאושרות. לדברי הגורם כך פועל האיחוד האירופי גם במקרים נוספים מהסוג הזה.

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים, המתעדת את פעילותה של הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, התרעם על ההסכם ואמר כי עמדת האיחוד האירופי "שוברת שיאים של צביעות ולא בפעם הראשונה. בזמן שהאיחוד עומד על הרגליים האחוריות כנגד החלת החוק הישראלי על ההתיישבות ביו"ש בטענה שמדובר בצעד חד צדדי, הוא מבצע בעצמו פעולות חד צדדיות בידיעה שהדבר נוגד את החוק בישראלי, את הסכמי אוסלו ואת הדין הבין לאומי", אמר.

הפופולריים