איך הפכו הסמים הפסיכדליים לכלי טיפול בפוסט טראומה?

איך הפכו הסמים הפסיכדליים לטיפול בפוסט טראומה
אנשים שסבלו שנים ארוכות מפוסט טראומה, הצליחו לדווח בפעם הראשונה על שיפור לאחר טיפול בחומר הפעיל בסם האקסטזי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר סדרה המהפכה הפסיכדלית, אלון שרביט
צילום: קאבר סדרה המהפכה הפסיכדלית, אלון שרביט

בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת המחקר בסמים הפסיכדליים הראה אפקטיביות מרשימה בטיפול בקשת רחבה של תופעות: התמכרויות, פוסט טראומה, סכיזופרניה ואוטיזם. אבל בשנות ה-70 יחסו של הממסד הרפואי כלפי הסמים הללו השתנה לגמרי והמחקר  כמעט פסק לחלוטין.

הסמים הפסיכדליים המוגדרים מסוכנים לשימוש הפכו לכלי מרכזי לטיפול בפוסט טראומה. מרכזים חדשים נפתחו בארץ לשם כך ונערכים מחקרים בנושא, אך לצד אלו יש גם סכנות בחוסר הפיקוח. אלון שרביט יצא לחקור את התופעה ונפגש עם מטופלים שהסם שינה את חייהם.

"זה הציל לאבא שלי את החיים": סמים פסיכדליים כטיפול בפוסט טראומה | פרק 1

ישראלים רבים שהשתתפו בטקסי ריפוי שמאניים בדרום אמריקה נטלו את צמח האיוואסקה האסור, שמעורר הזיות קשות, ודיווחו גם על חוויות חוץ גופיות. רבים טיהרו את החוויה כ"מסע טיהור" שיכול להוביל אדם מהג'ונגלים של דרום אמריקה ועד לשיחה עם אלוהים. 

שתייה של המשקה נחשבת מסורת של אלפי שנים בשבטים האינדיאניים. היסטוריונים מספרים שעד היום מנסים לגלות איך גילו את הצמח, כיוון שמדובר בשני צמחים שונים בג'ונגל מתוך אלפים, שרק שילוב ביניהם יוצר את המשקה הפסיכדלי שבו משתמשים בטקסים. בגלל החוויות הפסיכדליות הקשות נאסר השימוש באיוואסקה ברוב מדינות העולם בהם גם ישראל.

"יצאתי מהגוף שלי וטיילתי ביער": הסודות של צמח האיווסקה | פרק 2

300 אלף צעירים בישראל משתתפים מדי שנה במסיבות טבע וצורכים סמים במועדונים. לרוב, הם לא מודעים לסכנות שבפסיכוזה שעלולה להתפתח בשל השימוש בהם, חלקם נותרים פגועים.

בכל סוף שבוע מתקיימות בין 10 ל-20 מסיבות טבע ומשתתפים בהן כ-200 צעירים. וזה בלי לכלול את הפסטיבלים וההפקות המאושרות. 10% מהמשתתפים באירועים אלו שצורכים סמים – יפתחו אחר כך פסיכוזה, ויש שהחוויה מסתיימת במוות. 

"בדקתי איך מתאבדים": הצעירים שנפגעו מנטילת סמים קשים | פרק 3

דרך שיטה של מדיטציה בשילוב אומנויות לחימה, דלתות התודעה נפתחות בלי להכניס לגוף כל סם פסיכדלי. מדריכים בסדנאות פסיכדליות טוענים כי טכניקות גופניות מעניקות למשתתפים חוויה של טראנס – מה שבעזרתו ניתן לטפל לטענתם בנפגעי טראומה – גם בלי להשתמש בחומרים.

בשנים האחרונות צמחו שיטות טיפול שנועדו לשקם את הנפש של המאה ה-21 שנרמסה תחת גלגלי המתח של העולם המערבי. אחת מהן, שפותחה על ידי פסיכיאטר בשם סטניסלב גרוף, נקראת "נשימה הולוטרופית" – מי שהתנסו בה סיפרו כי מדובר ב"תהליך של ריפוי גופני וגם נשפי".

"הרחבת התודעה בלי חומרים": המדיטציה שמטפלת בטראומה | פרק 4

הפופולריים