מנכ"ל הרכבת לקראת החזרה לפעילות: "לקחנו אתגר עצום"

מנכ"ל הרכבת לקראת החזרה לפעילות: "אתגר עצום"
מיכה מייקסנר הסביר בכאן רשת ב על הליך הנסיעה תחת מגבלות הקורונה, ורמז שהעומסים צפויים להחריף. לדבריו, עדיין ייתכנו בעיות במערכת הזמנת השוברים אך הם פועלים כל הזמן כדי לשפר אותה. מייקסנר קרא לציבור לשמור על ההנחיות: "אחרת אולי לא שירות רכבות בכלל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רציף רכבת סבידור מרכז
צילום: עופר חלפון

מנכ"ל רכבת ישראל מיכה מייקסנר התייחס היום (ראשון) להחזרת פעילות הרכבת ממחר תחת מגבלות הקורונה. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב הוא הסביר כי ייתכנו עומסים בשעות מסוימות, עקב הורדת כמות הנוסעים בכל רכבת. אך לדבריו, "לקחנו אתגר עצום. מצד שני המשמעות הייתה שלא תהיה רכבת".

האזינו לריאיון עם מיכה מייקסנר

מייקסנר הסביר על שיטת ההפעלה החדשה שתדרוש מכל נוסע להזמין שובר לפני הנסיעה: "נדרשנו כשתנאי לשלוט ולהגביל את מספר הנוסעים ברכבת. הגבלנו את המספר ל-500 לרכבת. נוסע נכנס לאתר של הרכבת ומוציא שובר שנותן לו זכות לרכבת ממוצא ליעד בשעה נתונה. השובר מאפשר לו להגיע 20 דקות לפניי ולאחר ב-10 דקות ואז הוא מתפוגג". הוא הדגיש שמדובר במערכת טכנולוגית שנבנתה בחופזה בתוך כשבועיים, כך שעדיין ייתכנו חולשות והם פועלים לפתור אותן. 

בנוגע לעומסים הצפויים הוסיף מייקסנר: "השירות הרכבתי הוא בכלל בחוסר. תולדה של שנים בחוסר בתשתיות ורכבות שאנחנו מטפלים בה. מה שבחוסר ואנחנו מורידים את כמות הנוסעים - בטח שיימשך החוסר". הוא המשיך ואמר: "יש קווים שכתוצאה מהמשך העבודות בהן תופחת התדירות ובין כפר סבא לרעננה יחודש השירות רק ב-1 ביולי". 

בנוגע לנסיעה עצמה אמר המנכ"ל: "מבחינת התנהגות הנוסעים, אנחנו לא רוצים לפקח ולאכוף. בכניסה לתחנה ימדדו חום ויבדקו שהנוסע עם מסכה וינחו את הנוסעים לא לאכול". לדבריו, "אם לא יקפידו על ההנחיות אולי לא יהיה שירות רכבות. לקחנו אתגר עצום שיש בו חולשות, המשמעות מהצד השני הייתה שלא תהיה רכבת".

מנהל אגף תחנות ברכבת ישראל אלון בן ישי התייחס גם הוא בכאן רשת ב להחזרת הרכבת לפעילות מחר תחת הגבלות הקורונה. לדבריו, כמות הנוסעים בכל רכבת תוגבל ב-50% ובשלב הראשון הם חושבים שיהיו עומסים. הנוסעים יצטרכו להזמין מראש שובר נסיעה, אך בתחנות יוצבו עמדות הנפקה לאוכלוסייה המבוגרת ולנוסעים שלא ידעו שיש צורך בשובר.

האזינו לריאיון עם אלון בן ישי

בנוגע לאפשרות שהמהלך עלול להגביל נוסעים מבוגרים שלא ידעו להשתמש באפליקציה הסביר: "נוסע מבוגר שיגיע לכניסה לתחנה בלי שובר, תהיה עמדת הנפקה שתשרת אותו. גם נוסע שלא הכיר את הנושא יוכל, אם יהיה מקום, להנפיק שובר". קלמן ליבסקינד השיב כי בשל העומס לא צפוי מקום. בן ישי הגיב: " יכול להיות, בשלב הראשון אנחנו חושבים שיהיו עומסים. אם יגיעו נוסעים מבוגרים או עם מגבלה מסוימת נדע לאפשר להם להיכנס בכל דרך".

"אנחנו רוצים להגיע למצב שאנחנו עומדים בהנחיות. רוצים להתחיל בימים הראשונים כדי לראות שהמערכת עובדת כמו שצריך. אחר כך יש מקבלי החלטות ברכבת שיבחן את הדברים ואם נצטרך אנחנו נגדיל את מספר הנוסעים", הוסיף בן ישי. הוא פירט על ההנחיות לנוסעים הכוללים גם עטיית מסכות, שמירה על מרחק של שני מטרים, איסור אכילה ושמירת הגיינה ואמר: " אנחנו צריכים את העזרה של הציבור להיות מחויב לתהליך. רוצים שהרכבת תפעל".

הפופולריים