משרד החינוך על סערת בת ה-7: "המורה כנראה טעתה"

משרד החינוך על סערת בת ה-7: המורה כנראה טעתה
צוות שבחן את הפרשה ציין כי גם המורה, שבעצמה נפגעה עמוקות, "פעלה בתום לב מתוך רצון לכבד את כללי ביה"ס ולא היה שום רצון לפגוע בתלמידה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונת השמלה של הילדה שהושפלה בבית ספר בפתח תקווה 20.05.20
צילום: צילום: באדיבות המשפחה

משרד החינוך פרסם הערב (חמישי) את ממצאי תחקיר המקרה בו תלמידה בת 7 מפתח תקווה שהושארה בחולצה ותחתונים בכיתתה, ובו נכתב כי המורה "כפי הנראה טעתה בשיקול הדעת" וכי "הייתה צריכה לגלות גמישות". עם זאת, צוין כי גם המורה נפגעה עמוקות מהפרשה, וכי "פעלה בתום לב מתוך רצון לכבד את כללי בית הספר, דבר לא נעשה בזדון ולא היה שום רצון לפגוע בתלמידה".

התלמידה הגיעה "לבושה בשמלה, וללא תלבושת בית ספר כפי שנקבע במסגרת התקנון הבית ספרי", נכתב בתחקיר. "לנוכח זאת, מחנכת הכיתה קיימה שיחה עם האם, וביקשה ממנה להגיע אל בית הספר כדי שתחליף את בגדיה, אך זו טענה כי היא בדרכה אל הלימודים. המחנכת בתגובה הציעה לאם כי בית הספר ייתן לילדה חולצת בית ספר  נקייה. באותה עת היא שאלה את האם, האם לתלמידה יש מכנס תחת השמלה.

"האם ציינה, כי לילדה יש מכנסיים תחת השמלה והיא מאשרת לתת לילדה את חולצת התלבושת של בית הספר. הילדה החליפה באופן עצמאי את הבגדים לחולצת בית הספר וחזרה לשיעור. לדברי המחנכת, הילדה לא התלוננה ולא קיבלה תגובות שליליות על הופעתה והמשיכה את יום הלימודים כרגיל".

לפי ממצאי משרד החינוך, "התלמידה  נכנסה לכיתה והתיישבה במקומה, והמחנכת לא בדקה את אורך המכנסיים שהילדה לבשה מתחת לחולצה, מפאת צנעת הפרט וכן הסתמכה על דברי האם שלילדה יש מכנסיים קצרים תחת השמלה (החולצה הייתה במידה גדולה והסתירה את המכנסיים). בסיום היום, הגיעה האם לשער בית הספר כדי לאסוף את בתה. היא צעקה לעברה של מחנכת הכיתה וכינתה אותה בשמות גנאי. המחנכת מצידה פנתה לאם בניסיון לשוחח עמה  ולהגיע לדיאלוג, אך האם סירבה".

"במקרה המובא פה", סיכמו, "היה מקום לגלות גמישות נוכח גילה הצעיר של התלמידה ונוכח העובדה כי "הפרת המשמעת" לא הייתה חמורה... עם זאת, הצוות סבור שמדובר באירוע מורכב, אך מצער ומיותר, שגרם לפגיעה רבה בתלמידה במשפחתה, במחנכת ובבית הספר".

במשרד החינוך הדגישו כי המורה ותיקה ומוערכת, וכי "על רקע הסערה ברשתות החברתיות ובתקשורת גם המורה נמצאת במצוקה גדולה. מדובר במורה ותיקה ומוערכת. הערכתנו היא כי המורה פעלה לא מתוך כוונה להרע, אך כפי הנראה טעתה בשיקול הדעת. להערכתנו חשוב כי יועצת או פסיכולוגית ילוו באופן אישי את המורה ויתמכו בה בתהליך המורכב עמו היא מתמודדת".

הפופולריים