"צעקתי על המחנכת ועל כולם": אימה של הילדה שהושפלה בבית הספר - מגיבה

אם הילדה שהושפלה בביה"ס: "צעקתי על המחנכת"
תלמידת כיתה ב בבית ספר בפתח תקווה נדרשה להחליף את שמלתה, שלא תאמה את קוד הלבוש, ונותרה בחולצה ותחתונים. אמה סיפרה לכאן רשת ב: "המחנכת יודעת שיש לילדה שלי קושי בשפה, היא לא יכולה לדבר, היא לא יכולה להגן על עצמה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונת השמלה של הילדה שהושפלה בבית ספר בפתח תקווה 20.05.20
צילום: צילום: באדיבות המשפחה

אתמול (שלישי) נחשף בכלי התקשורת סיפורה של דיאנה, תלמידת כיתה ב בבית ספר בפתח תקווה, שהגיעה ללימודים עם שמלה ללא שרוולים - וחוותה השפלה קשה. המחנכת שלה הורתה לה להחליף את השמלה בטענה שהיא אינה תואמת את קוד הלבוש של בית הספר, והיא נותרה בחולצה ותחתונים.

אימה של הילדה, אנה, סיפרה הבוקר לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, על התחושה הקשה והמועקה שבה היא ובתה חשות ועל כך שילדתה מסרבת לחזור לבית הספר מאז האירוע. "צעקתי על המחנכת ועל כולם, הייתי בשוק. הילדה שלי מרגישה אשמה, והיא פוחדת שאף מורה לא אוהבת אותה אחרי הסיפור הזה", אמרה האם. 

האזינו לריאיון המלא עם אנה, אמא של דיאנה, בכאן רשת ב

אנה תיארה את השתלשלות המקרה וסיפרה כי התקשרו אליה מבית הספר וביקשו ממנה להגיע למקום בשל הלבוש של דיאנה. היא הודיעה כי אינה יכולה להגיע מכיוון שהיא נמצאת בלימודים. "המורה התקשרה ב-11:00, ב-12:40 כבר אספתי את הילדה. לא היה אפשר לחכות שני שיעורים כשהילדה עדיין עם השמלה?", אמרה האם. היא ציינה כי היא שמה לה חולצה בתיק, אך המחנכת לא הסכימה שהיא תלבש אותה מעל לשמלה, מאחר שלא הוטבע עליה סמל בית הספר. 

לדבריה, "כשהגעתי ראיתי את הילדה שלי עם חולצה של מישהו אחר, עם סמל ושרוול - אבל בתחתונים. הילדה הייתה בשוק ואמרה 'אמא בואי מהר נלך הביתה'. הייתי בשוק, הילדה שלי הייתה בשוק. המחנכת יודעת שיש לילדה שלי קושי בשפה, היא לא יכולה לדבר, היא לא יכולה להגן על עצמה".

"ברגע שהילדה יוצאת מהשירותים בחולצה ובתחתונים, כל אישה מבוגרת שולחת אותה בחזרה ללבוש את השמלה. למה זה לא קרה בית הספר הזה?"

עורכת הדין המייצגת את המשפחה, ויקטוריה רויטמן, סיפרה לכאן רשת ב: "בישראל החוק לא מאפשר למורה לגעת בילדים. השמלה שהיא הגיעה איתה מאוד צנועה". רויטמן ציינה כי גם אם היה מדובר באי הבנה, שהמחנכת שחשבה שלילדה יש מכנסון, ברגע שהיא ראתה אותה היא הייתה אמורה לנהוג אחרת: "ברגע שהילדה יוצאת מהשירותים בחולצה ובתחתונים, כל אישה מבוגרת הייתה שולחת אותה בחזרה ללבוש את השמלה. למה זה לא קרה בבית הספר הזה?" 

בעקבות האירוע, שר החינוך יואב גלנט הורה על קיום בדיקה, תחקיר והצגת מסקנות בפני מנכ"ל משרדו, כדי למנוע מקרים דומה בעתיד. ממשרד החינוך נמסר: "סוגיית קוד הלבוש מצויה באחריות מנהלי בית הספר. עם זאת, המשרד מצר מאוד על האירוע ומציין כי היה מקום לפעול ביתר רגישות. לנוכח זאת, התקיימה שיחה עם המנהלת והדברים הובהרו בפניה". 

מעיריית פתח תקווה נמסר: "צריך גם לשמוע את  הצד השני. לא כל הכותרות נכונות". ראש העיר רמי גרינברג כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "כמו כולם הצטערתי לשמוע על המקרה. התערבנו מייד בנושא והובהר שלא נסכים שמקרים מעין אלו יישנו. כדי להבין מה קרה נקיים היום בדיקה עם המעורבים בנושא, ולאחר מכן יצאו מסקנות". 

בתוך כך, כ-40 תלמידות בתיכון עירוני ה' במודיעין באו הבוקר לבית הספר לבושות במכנסיים קצרים והפגינו מול השער לאחר שלא איפשרו להן להיכנס. התלמידות אומרות כי הן מופלות לרעה לעומת הבנים המורשים ללמוד במכנסיים קצרים. יושב ראש הוועדה המיוחדת בכנסת להיערכות מערכת החינוך, ניצן הורוביץ, מביע תמיכה בתלמידות, ואומר כי אין מקום למשטרת צניעות בבתי הספר. 

הפופולריים