השר דרעי נגד פרס ישראל: 10 זוכים – ואף אחד לא מזרחי או ערבי? בושה

דרעי נגד פרס ישראל: אף זוכה מזרחי או ערבי?
שר הפנים זעם על החלטת הוועדה וצייץ: "חתני פרס ישראל ראויים, אבל איך לא נמצא אף חתן מזרחי או ערבי לקבל את הפרס באחד מתחומי החיים? חבל מאוד שלא התקדמנו". גם השרה רגב הצטרפה לביקורת - "הגיע הזמן לעשות גם שם סדר" • השר פרץ: "יישקל שינוי בהליך הבחירה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריה דרעי
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

"חבל מאוד שלא התקדמנו": כך הגיב הלילה (רביעי) שר הפנים ויושב ראש ש"ס אריה דרעי לרשימת הזוכים בפרס ישראל. בציוץ ברשת החברתית טוויטר הביע ביקורת חריפה על הבחירה העדתית: "עשרה זוכי פרס ישראל נבחרו לרגל יום העצמאות ואף אחד מהם לא מזרחי או ערבי. חתני פרס ישראל ראויים, אבל איך לא נמצא אף חתן מזרחי או ערבי לקבל את הפרס באחד מתחומי החיים? בושה וכלימה. חבל מאוד שלא התקדמנו".

שרת התרבות והספורט מירי רגב הצטרפה לשר דרעי וביקרה בחריפות את חלוקת הפרס. "פרס ישראל הוא אחרון המבצרים שנשארו לישראל הראשונה. הפרס חוטא לאמת ההיסטורית ולכוונתו המקורית- לחזק את עוצמתו הרוחנית של עם ישראל. הוא עושה בדיוק ההפך. הוא מחליש את הרוח ופוגע בעצמאותה של החברה ההישראלית והתרבויות שבה. זו הסיבה שפרס ישראל כנראה לא באמת מעניין רבים. אולי כי הם מודרים. הגיע הזמן לעשות גם שם סדר", כתבה רגב בחשבון הטוויטר שלה.

בלשכת שר החינוך רפי פרץ הגיבו לטענות של השרים. "פרס ישראל נקבע על ידי וועדת שופטים מקצועית ובלתי תלויה. כמו-כן, הוועדות דנות במועמדים אשר הומלצו על ידי הציבור הרחב. בתוך כך, הגיש הציבור פחות מ- 10% מקרב מועמדים מזרחיים. מבין השופטים שמינה השר כ- 30% היו מזרחיים. עם זאת, מנגנון הבחירה של פרס ישראל בהחלט מצריך שינוי והשר פרץ הודיע כי יישקל שינוי בהליך הבחירה כך שהייצוג ישקף באופן ראוי את פניה של החברה הישראלית", נכתב בתגובה.

מוקדם יותר הערב בירך השר פרץ, את הזוכים, ואמר: "כולנו גאים בכם ומתכבדים בכם – בתרומתכם הייחודית לקידום הידע ולביסוס החברה הישראלית כחברת מופת ערכית. המדענים, החוקרים, אנשי הרוח והיזמים החברתיים – הם חוד החנית שלנו, ומייצגים מכלול של חדשנות, ערכיות ויצירתיות, שאני פוגש ברחבי המדינה בכל הגילים".

כאמור, הזוכים שהוכרזו הערב הם: בתחום מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה – פרופסור אבישי ברוורמן ונעמי סטוצ'ינר. הזוכה בתחום חקר הרפואה: פרופסור געדון רכבי. הזוכה בתחום אמנות פלסטית: שרה ברייטברג סמל. הזוכה בתחום חקר ההיסטוריה הכללית: פרופסור בנימין זאב קדר. הזוכה בתחום חקר הכימיה והפיזיקה: פרופסור יוסף קלפטר. כלת פרס ישראל בתחום חקר התלמוד: פרופסור ורד נועם. הזוכה בתחום ספרות תורנית: הרב יעקב אריאל. הזוכה בתחום חקר מדע המדינה, מדעי הניהול והיחסים הבין לאומיים: פרופסור אברהם בן צבי והזוכה בתחום חקר החלקאות ומדעי הסביבה: פרופסור דני זמיר.

הפופולריים