"אין לי אף משפחה": המכתב שהותירה ניצולת השואה שנמצאה מתה בביתה

"אין לי משפחה": המכתב של ניצולת השואה שמתה
ד"ר מגדה גרייף, בת ה-87, הייתה רופאה במחלקת פתולוגיה בבית החולים סורוקה ומרצה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. על אף שמתה ערירית, אנשים שהכירו אותה מספרים: "היא הייתה אישה מדהימה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ד"ר מגדה גרייף
צילום: צילום: ללא

ניצולת השואה, שגופתה נמצאה אמש (שלישי) בדירתה בבאר שבע ימים לאחר שמתה, היא ד"ר מגדה גרייף, בת 87. גרייף הייתה רופאה בפתולוגיה בבית החולים סורוקה ומרצה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. ממכתב שהותירה אחריה ד"ר גרייף עולה כי היא מתה ערירית. "אין לי אף משפחה בארץ ובחו"ל", כתבה והוסיפה: "אני חולה מאוד".


הקשישה נמצאה לאחר שמתנדב ארגון זק"א שמעון זגורי קיבל טלפון מרב הקהילה, שסיפר שהאישה לא עונה לטלפון. הוא הוסיף שהפעם האחרונה שנוצר איתה קשר היה בערב חג הפסח. זגורי הזעיק את המשטרה ומד"א שהגיעו לבניין. לפי הודעת הארגון, "ריח נוראי הציף את הבניין, ובתוך הבית נמצאה האישה במצב של 'איבוד צלם אנוש'. ככל הנראה נפטרה בערב חג הפסח". 

זגורי שפעל לאיתור האישה מסר: "ככל הנראה האישה החליקה, נחבלה בראשה, ומתה מוות אכזרי, כי לא היה מי שיגיש לה עזרה. כואב הלב למצוא ככה בן אנוש".

אנשים שהכירו את מגדה מספרים כי הייתה אישה ערירית מבחירה, שחיה לבדה ללא ילדים. אימה שעלתה איתה לארץ נפטרה לפני שנים. עם זאת, הם מספרים על אישה חמה. אסתר רחל, אשתו של הרב אברהם יוסף, שהכיר את מגדה, סיפרה: "אבא שלי הכיר אותה וסיפר לאמא שלי שהיא לבדה, ומשנת 1975 התחיל הקשר בין המשפחה לד"ר מגדה גרייף. היא אף פעם לא התחתנה. היא גם לא סיפרה על תקופת השואה. היא הגיעה לארץ עם אמא שלה אבל אנחנו לא יודעים יותר מדי על התקופה הזו. בעלי כל שבוע-שבועיים היה מתקשר אליה. היא הייתה עצמאית מאוד ולא הייתה מוכנה ללכת לבית אבות. היא הייתה אישה מדהימה".

ליאת אליספוב, תושבת באר שבע, התגוררה בילדותה בשכנות לד"ר גרייף ומספרת שהם גם היו בקשר מתמיד, ולפחות פעם בשבוע היו מבקרים אותה, כשהפעם האחרונה שדיברו הייתה בערב פסח. "היא הייתה ממש סבתא שלי לכל דבר", אמרה אליספוב. "קראנו לה סבתא. היא הביאה מתנות והייתה מתקשרת כל יום הולדת. קראנו לאחיינית שלי על שמה - מגי".

הפופולריים