נתניהו ביד ושם: בתקופה הזאת הקשיים רבים – אבל לא משתווים להכחדה שיטתית

רה"מ: הקשיים עתה רבים – אך לא משתווים להשמדה
נשיא המדינה ריבלין בעצרת המרכזית: "איומי ההווה, אין בכוחם לטשטש במאומה, את רוחו של היום הקדוש הזה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה" • ראש הממשלה: "אנחנו מתמודדים עם מגיפה מסוכנת אחת, ואילו במחנות השתוללו מגיפות למכביר. נהדק את יחסינו עם המדינות המוסלמיות והערביות המתונות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משבר קורונה, מוזיאון יד ושם בירושלים, 20.04.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצטרפו לשידור החי בכאן 11 מיד ושם

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הערב (שני) בעצרת השנתית ביד ושם, המתקיימת ללא קהל בשל מגפת הקורונה. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בסרטון שצולם מראש כי גם בעת הקשה הזו – אנו מפנים מקום לנספים, לזיכרון העבר ולשורדים. "איומי ההווה, אין בכוחם לטשטש במאומה, את רוחו של היום הקדוש הזה, יום הזיכרון לשואה ולגבורה. גם בעת הקשה הזאת, של התמודדות עם מגפה חובקת עולם, גם בתוך החרדה הנוכחית, אנחנו מקשיבים, ומפנים מקום – לזיכרון העבר, לנספים, ולכם, השורדים. אתם, ששרדתם את השעה החשוכה ביותר של האנושות. שואה שעשה האדם לאדם".

עוד אמר הנשיא: "המפלצת הנאצית הביסה את הגוף, אבל לא את הרוח. בנתיבי הדמעות, במעמקי הגיהינום, בעולם מתפרק וחסר סולידריות, שעה שהמוות ארב להם יום־יום, סיכנו את עצמם אחינו ואחיותינו כדי להציל את החלשים מהם. אין ולו יהודי אחד שנחלץ מהתופת, ושרד את השואה האיומה, מבלי להיעזר ביד שהושיט לו יהודי אחר, אדם אחר.

"יהודים נרדפים, וחסרי כל בעצמם, גילו אומץ לב, תושייה, אנושיות, והצילו חיים. הם הוכיחו, פעם אחר פעם, כי אדם לאדם – אדם! הם הוכיחו, שגם בנקודת השפל הנמוכה ביותר, אפשר וצריך לבחור להיות אדם. להחזיק בערך היהודי היסודי ביותר של קדושת החיים, של הערבות ההדדית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעצרת כי על אף הקשיים הרבים בתקופה הזאת – הם לא יכולים להשתוות להכחדה שיטתית של ששת המיליונים. "אנחנו מתמודדים עם מגיפה מסוכנת אחת, ואילו במחנות השתוללו מגיפות למכביר. היום המצב שונה לגמרי. יש לנו בית לאומי ומדינה משלנו. חזקה, מתקדמת ומוערכת מאוד.

"ישראל תמיד חייבת להיות אחראית לגורלה. בכל מצב ובכל זמן צריך שיהיה לנו את הכוח להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. בזמן שעבר מאז קיבלנו לכך הוכחה. שלא כמו בשואה, הפעם זיהינו את הסכנה בזמן. קיבלנו החלטות חשובות ורתמנו את כלל מערכות המדינה למלחמה בקורונה. ההישגים שלנו הם מודל להרבה מדינות בעולם. במקביל, נמשכת המערכה על ביטחון המדינה. איומי ההשמדה של האסלאם הקיצוני בהובלת איראן לא התפוגגו. אנחנו נחושים מתמיד לתת להם מענה. אנו מקפידים יותר מתמיד על כשירות מבצעית כדי למנוע כל סכנה".

עוד אמר נתניהו: "הקורונה משנה סדרי עולם, וייתכן שהיא תשנה גם את סדרי המזרח התיכון, אני מקווה שהפעם לחיוב. אנחנו נהדק עוד יותר את יחסינו עם המדינות הערביות והמדינות המוסלמיות המתונות. התרשמתי עמוקות לפני זמן־מה לראות משלחת של אנשי דת מוסלמים מבקרת באושוויץ, לרגל יום השואה הבין־לאומי".

הפופולריים