גורמים בכירים מעריכים: לא יהיה ניתן לחזור לפעילות הדרגתית מיד אחרי פסח

הערכה: לא תהיה חזרה לפעילות מיד אחרי פסח
שר בממשלה לכאן חדשות: "זה רחוק מלהיגמר, אין כרגע אסטרטגיית יציאה ברורה"; ראש המועצה הלאומית לכלכלה: חזרה לשגרה בעוד חודשיים - תרחיש אופטימי מדי; באוצר מאשימים: משרד הבריאות מעכב את אסטרטגיית היציאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחסום משטרה שהוצב בעוצר ליל הסדר בגלל הקורונה 09.04.20
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

גורמים בכירים מעריכים שלא יהיה ניתן לחזור לפעילות הדרגתית כבר אחרי פסח, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. שר בממשלה אמר לכאן חדשות: לא תהיה חזרה לשגרה אחרי פסח. אנחנו עוד ארבעה ימים נהיה אחרי הנקודה שתמיד נשאו אליה עיניים, 'אחרי פסח' - וזה רחוק מלהיגמר. אין כרגע אסטרטגיית יציאה ברורה, אין מספיק בדיקות ואין כלים שמונחים על השולחן מלבד ההחלטות ששמות את המדינה בהסגר.

ערב החג, בשיחה עם חיילים, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מקווה שאחרי המימונה נתחיל בהדרגה להוציא את אזרחי ישראל החוצה. עם זאת, גם גורמים פוליטיים וגם גורמים מקצועיים מעריכים כי לא יהיה ניתן לחזור לשגרה לאחר פסח. כך, הדיון באסטרטגיית היציאה כלל לא נקבע בשלב זה - והתוכנית עוד לא הוצגה לנתניהו. לשכת ראש הממשלה מסרה כי הדיון צפוי להתקיים השבוע.


ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופסור אבי שמחון, אמר הערב כי הוא לא רואה את מערכת החינוך חוזרת לפעולה ביום ראשון הקרוב. בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב בכאן 11 אמר שמחון: "אני לא חושב שבעוד חודשיים נהיה במצב שבו כאילו כלום כמעט לא היה, זה תרחיש אופטימי מדי".

לפי תוכנית האוצר, שגם המועצה הלאומית לכלכלה חתומה עליה, החינוך המיוחד והגנים אמורים לחזור לפעילות ביום ראשון הבא תחת מגבלות.

בד בבד, בשל חשש מהתרופפות במשמעת האזרחית ואי ציות לתקנות, במועצה לביטחון לאומי העבירו היום מסר למשרדי הממשלה, לא ליצור רושם בציבור שכבר התקבלה החלטה לחזור לשגרה אחרי פסח. החשש הוא שהדיווחים והדיונים על אסטרטגיית יציאה יובילו להתרופפות במשמעת האזרחית ובציות לתקנות. יש לציין כי כבר בימים האחרונים חלה עלייה בכמות הדוחות שנתנה המשטרה בגין יציאה מהבית שלא על פי התקנות.


באוצר מאשימים: משרד הבריאות מעכב את אסטרטגיית היציאה

במשרד האוצר מאשימים כי משרד הבריאות משתמש בבדיקות כדי לעכב את מימוש אסטרטגיית היציאה ומחזיק את המשק בן ערובה. "הבלגן בבדיקות הוא כדי לבלום את אסטרטגיית היציאה", אמר לכאן חדשות בכיר באוצר. במשרד הבריאות לא אוהבים את לוח הזמנים שהצבנו ומנסים לחבל בו". בכיר אחר אמר: במשרד הבריאות יודעים שבלי בדיקות בכמויות אי אפשר יהיה ליישם את אטסטרטגיית היציאה – ולכן מקטינים את כמות הבדיקות. אתמול פרסם משרד הבריאות נתונים שלפיהם בתוך שבוע, מספר הבדיקות לגילוי קורונה בישראל ירד באלפים ביותר מ-30%.


ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד, בשיתוף כלל המשרדים הרלוונטיים ובהובלת המועצה לביטחון לאומי, דן באסטרטגיית היציאה. החלטות בנושא יתקבלו על ידי הממשלה בהקדם, הצעדים ייבחנו בהתאם לרמת התחלואה".

במשרד החינוך מנסים להיערך לתרחישי יציאה שונים, ואולם אין לפי שעה הנחיות ברורות ממשרד הבריאות לאיזה תרחיש יש להיערך. בחדשות הערב דווח כי אחת מהנחות העבודה כעת היא כי בגני הילדים, משרד הבריאות יתיר קבוצות של עד חמישה ילדים בלבד. הדבר מעלה אתגר כפול: אין מספיק גננות, ואין מספיק גנים בשביל לחנך קבוצות קטנות רבות כל כך. בין הפתרונות שהועלו על השולחן: גיוס מורות חיילות ובנות שירות, ואולי גם של הורים שייקחו אחריות על קבוצות הורים פעם בשבוע. כמו כן נבחנת האפשרות להשתמש בבתים פרטיים בחלק מהמקומות. 

במזרח ירושלים מתריעים: הקטסטרופה קרובה

גורמי רפואה במזרח ירושלים מתריעים מפני התפרצות של נגיף קורונה בכמה שכונות באזור, ומותחים ביקורת על התנהלות משרד הבריאות. לדבריהם, המצב במזרח העיר הוא "במרחק נגיעה מקטסטרופה". הסיבה: עשרות מקרים של חולי קורונה שאותרו בימים האחרונים, בעיקר בשכונת סילוואן, ולא טופלו על ידי משרד הבריאות - אלא ידי צוותים עצמאיים.

הגורמים נפגשו היום עם ראש העיר, משה ליאון, ואמרו לו כי גם שכונות במזרח ירושלים צריכות להיכנס לסגר בשל העלייה במספר החולים שם, אך משרד הבריאות החריג אותן כי אין ברשותו נתונים לגבי החולים במזרח העיר. הגורמים אף הציגו בפני ליאון נתונים וגרפים שהם אספו, אשר מעידים על עלייה באחוזי החולים במזרח העיר. הם גם מתחו ביקורת על משרד הבריאות ואמרו לליאון כי משרד הבריאות לא מפרסם נתונים מדויקים על מספר חולי הקורונה במזרח העיר - דבר שגרם לקבלת החלטות שגויות בנוגע לעיר.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ליאל קייזר, רועי ינובסקי, שאול אמסטרדמסקי וסולימן מסוודה

הפופולריים