קרובי משפחתם של הדיירים ב"משען": היה פה מחדל

קרובי משפחתם של הדיירים ב"משען": היה פה מחדל

חמישה חולה קורונה מבית האבות בבאר שבע נפטרו. קרוביהם טוענים כי הם לא יכלו ליצור איתם קשר, ושהם לא עודכנו לגבי הטיפול בהם. מחר צפויים קרובי משפחות הדיירים להפגין במקום
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכניסה לבית האבות משען בבאר שבע, 29 במארס 2020
צילום: ללא

מספר הנפטרים מקורונה בבית האבות "משען" בבאר שבע עלה היום (שבת) לחמישה, ובני משפחותיהם טוענים למחדל גדול בהתנהלות. יותר מ-42 חולים אובחנו בבית האבות, בהם דיירים במחלקה הסיעודית, דיירים עצמאיים ואנשי צוות. בני משפחה טוענים כי לא יכלו ליצור קשר עם יקיריהם וכי לא קיבלו עדכונים על מצבם ועל אופן הטיפול בהם. מחר ב-13:00 יפגינו קרובי הדיירים מול בית האבות במחאה על ההתנהלות במקום.


חלק מהחולים בדיור המוגן הועברו למתקן גריאטרי ביפו. קרובי משפחה של אחד מהם סיפרו כי הם ידעו על המעבר רק לאחר שהתרחש, והם רצו למנוע אותו. הבוקר נמסר על מותן של שתי דיירות: חולה בת 67 שנפטרה בבית החולים סורוקה, ונלי קרביץ, דיירת המחלקה הסיעודית בת 88, שנפטרה כמה שעות לאחר מכן.

מנכ"ל רשת "משען", עמרי כהן, דרש הערב מראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב במתן מענה לכלל הדיירים בבתי הדיור המוגן ברחבי ישראל. לדבריו, "מצב הדיירים בבתי הדיור המוגן הוא דקה לפני בני ברק".

כהן הציג שלושה צעדים שעל הממשלה לנקוט כדי להציל את בתי הדיור המוגן: עריכת בדיקות כלל הדרים ואנשי הצוות בכל בתי הדיור המוגן ברחבי הארץ, הטלת צווי חירום שיאפשרו גיוס כוח אדם רפואי וטיפולי לבתי הדיור המוגן, והענקת חליפות מיגון לכלל אנשי הצוות. מנכ"ל הרשת ביקר את התנהלות משרד הבריאות: "יותר מחודש ימים חלף מאז פרצה המגפה, ועד לרגע זה לא קיבלנו מסמך מדיניות מנחה מטעם המשרד".

בד בדד, אחד מהילדים של הדיירים בבית האבות "נופים" בירושלים, סיפר לכאן חדשות כי פנייתו הועברה בין משרד הבריאות לפיקוד העורף, ללא מתן תשובה לצרכיו. 

פרופ' גרוטו: "האסטרטגיה לטיפול בבתי האבות לא פשוטה"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, אמר הערב בריאיון לכאן חדשות כי "האסטרטגיה לגבי בתי האבות היא לא פשוטה. חלק גדול מהעובדים עזבו אותם בעקבות המצב, ויש קושי בטיפול". ההנחייה כיום היא שמשרד הבריאות עדיין יהיה האחראי על ההיבטים הבריאותיים, בהם ההחלטה מי ייצא לאשפוז ומי יישאר במוסד, על אף שהאחריות על המוסדות הללו עברה לפיקוד העורף. 


הפופולריים