גורם בכחול לבן: מאמינים שנוכל לחתום הסכם בקרוב

גורם בכחול לבן: מאמינים שחתימה על הסכם קרובה
אדלשטיין העביר מסר לנתניהו: מצפה שתעמדו בהבטחה למנות אותי ליו"ר הכנסת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, בני גנץ
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשא ומתן להקמת הממשלה: בהמשך לדיווחים מהיומיים האחרונים על התקדמות בין צוותי המשא ומתן של הליכוד ושל כחול לבן בנוגע למינוי יו"ר הכנסת הבא, בסביבת היו"ר לשעבר יולי אדלשטיין העבירו מסר לאנשי ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מצפה מראש הממשלה לעמוד בהבטחתו ולדאוג שייבחר שוב לתפקיד. בכחול לבן התנגדו למינוי של אדלשטיין בשל כך שהפר את פסיקת בג"ץ בעניינו. 

השיחות בין נציגי כחול לבן והליכוד נמשכו אתמול שעות ארוכות לתוך הלילה והתחדשו שוב הבוקר. גורם בכחול לבן אמר אחר הצהריים כי המגעים עם הליכוד התקדמו ביממה האחרונה, וכי הם אופטימיים שיוכלו לחתום הסכם בקרוב. עם זאת, עדיין לא ידוע על הסכמה בין הצדדים בעניין האפשרות שמבקשת הליכוד להחיל ריבונות על יישובי יהודה ושומרון בחצי השנה הקרובה, ויש עדיין מחלוקות באשר למינויים מרכזיים, דוגמת יו"ר הכנסת. בסביבת אדלשטיין העבירו מסר לאנשי נתניהו כי הוא מצפה מראש הממשלה לעמוד בהבטחתו ולדאוג שייבחר שוב לתפקיד יו"ר הכנסת, למרות ההתנגדות לכך בכחול לבן.


במסגרת המגעים, בכחול לבן העלו הצעת פשרה מול הליכוד בניסיון לסיים בהצלחה את המשא ומתן להרכבת ממשלה. לפי ההצעה, יוסר הווטו מצד שתי המפלגות על מינוי תפקידי שרים ותפקידים בכנסת. כך לא יוכלו בליכוד להטיל וטו על מינוי אבי ניסנקורן לתפקיד שר משפטים מטעם כחול לבן, ומנגד בכחול לבן לא יוכלו להטיל וטו על מינוי יולי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת.

בכחול לבן ממתינים לתשובת הליכוד בנושא. בכל מקרה, מסתמן כי גם אם ניסנקורן ימונה לשר המשפטים, כל מינוי והחלטה בתחומו (פרקליט מדינה, יועמ"ש וכו') הוא יידרש לקדם רק בהסכמה הדדית עם הליכוד.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכחול לבן הציבו דד ליין לשיחות עם הליכוד, ואמרו  כי אם עד סוף השבוע לא ייסגר ההסכם – יהיה פיצוץ בשיחות. לאורך כל היממה האחרונה נמשכו שיחות אינטנסיביות בין צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות. 

כמו כן, על פי טיוטת ההסכם המתגבשת בין הליכוד לכחול לבן, לדרישת הליכוד יוקם מעון רשמי בירושלים גם עבור ממלא מקום ראש הממשלה. בליכוד הכחישו כי דרשו זאת. בעקבות הפרסום אמרו בכחול לבן: "גנץ מתכוון להמשיך להתגורר בביתו בראש העין עד לכניסתו לתפקיד ראש הממשלה בפועל".

הפופולריים