שיירת המחאה: המשטרה עצרה 3 מפגינים סמוך לכנסת

שיירת המחאה: המשטרה עצרה 3 מפגינים סמוך לכנסת
במשטרה טוענים כי המפגינים מפרים את הוראות משרד הבריאות האוסרות על התקהלות של יותר מ-10 אנשים. קודם לכן חסמה המשטרה את דרכה של השיירה בטענה כי מדובר בהפגנה לא חוקית. השיירה יצאה במחאה על סירובו של יו"ר הכנסת לאפשר את הקמת הוועדה המסדרת. המשטרה: "דוחים בשאט נפש את כל הניסיונות המופרכים לגרור את המשטרה לשיח פוליטי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגין עצור מול הכנסת במחאה נגד אדלשטיין - 19.3.2020
צילום:

המשטרה עצרה בצוהריים (חמישי) שלושה מפגינים במהלך המחאה מול הכנסת נגד סירובו של יו"ר הכנסת למנות ועדה מסדרת. מהמשטרה נמסר כי כ-200 מפגינים במקום הפרו את הוראות משרד הבריאות האוסרות על התקהלות של יותר מ-10 אנשים. מארגני המחאה טוענים כי לא הפרו את הוראות משרד הבריאות מכיוון שישבו ברכבם. "בריאות הציבור חשובה לנו. ישנם אלפי מפגינים, אזרחים ואזרחיות שמפגינים מדם לבם. בחסות משבר הקורונה אנחנו רואים עד כמה בוהק הדגל השחור".

קודם לכן חסמו השוטרים באזור לטרון את שיירת המכוניות שיצאה מאזור המרכז לכיוון משכן הכנסת בירושלים. הנהגים תלו דגלים שחורים ודגלי ישראל על המכוניות והחלו בנסיעה איטית לכיוון הבירה. השוטרים באזור לטרון לא אפשרו לשיירה להמשיך והחלו לחלק דוחות תנועה לנהגים. לאחר עיכוב ארוך הצליחו להגיע עשרות מהמוחים במכוניותיהם לקריית הממשלה.

מארגני המחאה מסרו בתגובה כי "הפעולות של משטרת ישראל מראות עד כמה המדרון חלקלק, תפקידה של משטרת ישראל הוא לשמור על הדמוקרטיה והאזרחים - לא למנוע מחאה אזרחית. הפעולות הללו רק מחזקות את הסיבה שיצאנו למחות מולה, לא ניתן למשטרה להפחיד אותנו בדרך לשמירה על הדמוקרטיה הישראלית. חבר הכנסת לשעבר מיקי רוזנטל המשתתף בשיירה, אמר לכאן רשת ב כי מדובר במחאה חוקית וכי הנהגים בשיירה לא נסעו לאט ולא הפרו שום חוק. לדבריו, השוטרים אמרו לו שקיבלו הוראה שלא לאפשר לַמפגינים להגיע לירושלים.

המשטרה הגיבה לטענות ומסרה: "אנו דוחים בשאט נפש את כל הניסיונות המופרכים לגרור את המשטרה לשיח פוליטי או ליחס לה מניעים פוליטיים על רקע ביצוע פעולות אכיפה כחוק. אף אחד אינו עומד מעל לחוק או מעל לצו בריאות העם שהוצא ע״י משרד הבריאות, זאת ללא כל קשר לדעותיו או נטיותיו הפוליטיות. גם רעשי רקע מעין אלו של בעלי עניין ואינטרסים שונים- לא ירפו את ידנו מביצוע תפקידנו בשמירה על החוק, הסדר ובריאות הציבור". 

מהמשטרה נמסר: בעקבות מחאה שלא תואמה עם המשטרה, שכללה נסיעה לא חוקית של מאות כלי רכב על כביש ראשי במהירות איטית במיוחד ותוך הפרעה לתנועה - רכבים שמפעילים אורות חירום בכביש מהיר תוך נסיעה איטית ובכך מהווים סכנה למשתמשי הדרך - המשטרה ביצעה פעילות אכיפה במקום ורשמה דו״חות תנועה בגין הפרעה לתנועה. במשטרה אומרים כי ההפרעה לתנועה החלה עוד כששיירת כלי הרכב החלה את דרכה מכביש שש ועד הגיעה לכביש אחד. "עם סיום פעילות האכיפה והפסקת העבירה שוחררו הרכבים לדרכם. עם הגעת המוחים, כ-200 לערך, לאזור הכנסת, המשיכו להפר את צו משרד הבריאות האוסר על התקהלות של יותר מ-10 אנשים. שוטרים במקום פועלים לאכוף את הצו כנדרש", לשון הודעת המשטרה.

חבר הכנסת משה יעלון מכחול לבן צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר לו: "מ״מ מפכ״ל משטרת ישראל, עם ישראל רואה את העומס על השוטרים בימים אלה. מחזקים את ידיכם. הבהר לפקודיך שהם שוטרי משטרת ישראל, ולא משטרת נתניהו". חבר הכנסת עפר שלח מכחול לבן אמר בתגובה: ״מהבוקר יש למשטרה משימה: להתעמר בנוסעי שיירת המחאה, שעולים לירושלים למחות על הרס הדמוקרטיה. נותנים לאנשים דוחות על הפרעה לתנועה בכביש פנוי לגמרי, תוקעים רמזורים על אדום כדי לעצור מצטרפים. ככה נראית דמוקרטיה שהשלטון החליט להרוס אותה״.

יו"ר העבודה-מרצ, עמיר פרץ אמר תובה כי עצירת שיירת המחאה היא ביצוע מעשה מגונה בדמוקרטיה. "בחסות הקורונה ותוך ניצול ציני של החשש מפני התפשטות הנגיף, נעשים מעשים שאסור לנו להשלים איתם. ביום ראשון היו אלה בתי המשפט, אתמול הכנסת, והיום הפגיעה בזכות להביע מחאה שמומשה לפי הנחיות של משרד הבריאות. בריאות הציבור חשובה מאד ואנו נעמוד לצד הממשלה בכל מהלך לעצירת התפשטות המגיפה, אך התפשטות המהלכים הפוגעים בדמוקרטיה הישראלית מסוכנים אף יותר, ולכן נעשה הכל כדי לשמור עליה, דוקא בימים קשים אלה״, דברי פרץ.

הפופולריים