האבן העתיקה שנגנבה והוחזרה - בגלל הקורונה

האבן העתיקה שנגנבה והוחזרה - בגלל הקורונה
אלמוני סיפר כי "תחושת סוף העולם" היא שהובילה אותו להחזיר את אבן הבליסטרה, שלקח לפני 15 שנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אתר ארכיאולוגי בעיר דוד בירושלים 03.11.15
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אזרח אלמוני שלקח לפני 15 שנים כדור בליסטרה בן כ-2,000 שנים מאתר עיד דוד, החליט בסוף השבוע להחזירו לרשות העתיקות - כך נודע היום (שני) לכאן חדשות. לטענתו "תחושת סוף העולם" שהביא משבר הקורונה גרמה לו לרצות להשיב את הפריט הגנוב. 

איתורו של כדור הבליסטרה, אבן ששימשה ככלי נשק קדום, החל בעקבות פוסט שפרסם בפייסבוק משה מנס - אזרח שתיווך את החזרת האבן לאוצרות המדינה, מבלי שזהות הגנב תיחשף. בפוסט סיפר מנס "הבחור שלקח את האבן התחתן והקים משפחה, והוא סיפר לי שכבר 15 שנים היא יושבת לו על הלב". 

עוזי רוטשטיין, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שהגיע לאסוף את השריד העתיק, אמר כי "הוצאת האבן מההקשר הארכיאולוגי שלה פוגעת במחקר ובבניית הפאזל ההיסטורי שלנו. אנחנו מברכים על החזרתה וקוראים לכל מי שלקח ממצא מאתר ארכיאולוגי, להוריד אבן מהלב ולהחזיר אותו לאוצרות המדינה". 

ד"ר יובל ברוך, ארכיאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות, סיפר על עברם של כדורי הבליסטרה: "אבני הבליסטרה נורו לעבר ראש החומה כדי להרחיק את מגיני העיר. אילו שנחשפו בעיר דוד קשורות, ככל הנראה, לקרבות הקשים בין תושבי ירושלים הנצורים לבין חיילי הלגיונות הרומים סביב שנת 70 לספירה – שנת חורבן ירושלים".

ד"ר ברוך הוסיף כי אבנים נוספות מסוג זה התגלו בירושלים, בין השאר, באזור מגרש הרוסים סמוך לתוואי המשוער של החומה השלישית, שהיתה החומה החיצונית של ירושלים בימי בית שני. בחפירת רשות העתיקות במקום התגלה שדה קרב, שבו עשרות אבני בליסטרה פזורות על הקרקע.

הפופולריים