האפליקציה שמאפשרת רכיבה על קורקינט חשמלי ללא אימות גיל הרוכב

כך ניתן לנסוע על קורקינט חשמלי מתחת גיל 16
מות הנער בתל אביב: גם קטינים יכולים לעלות על כלי הרכב המסוכן. דניאל כהן בן ה-13 נהרג בתאונה סמוך לביתו בדרום העיר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קורקינט, דניאל כהן בן ה-13 שנהרג בתאונת קורקינט
צילום: צילום: נועה גוטמן, באדיבות המשפחה

תאונת הקורקינט השיתופי שבו נהרג נער בן 13 – פרסום ראשון: המחדל של חברת הקורקינט Lime שמאפשרת לקטינים מתחת לגיל 16 לרכוב על הכלים מבלי לאמת את גילם. דניאל כהן בן ה-13 מדרום תל אביב, שנהרג אתמול (רביעי), רכב על אחד מהקורקינטים השיתופיים של החברה בעת שנפגע ממשאית בדרך משה דיין בעיר. 

מבדיקת כאן חדשות עולה כי האפליקצייה מאפשרת למשתמשים להתחיל לרכוב מייד עם סיום הרשמתם, גם אם המשתמש לא הציג תעודת זהות או רישיון נהיגה המצביעים על גילו. כך גם קטינים מתחת לגיל 16 יכולים לרכוב באין מפריע על הכלי.

למעשה ישנם שני אמצעי זיהוי עם סיום ההרשמה ובטרם ניתן להתחיל את הרכיבה. האחד הוא כרטיס אשראי איתו משלמים בעבור הרכיבה, ואמצעי הזיהוי השני הוא צילום של תעודת זהות או רישיון נהיגה. במהלך ההרשמה האפליקצייה מבקשת להעלות צילום של רישיון נהיגה או תעודת זהות, אולם גם אם מעלים צילום של תמונה אחרת, כל תמונה, האפליקצייה מאשרת את סיום הרישום ומאפשרת להתחיל ברכיבה באופן מיידי.

גורם בתעשיית הכלים השיתופיים מסר כי בחברת Lime ממתינים פרק זמן ארוך של 48 שעות, שבו גורם אנושי בחברה אמור לעבור על צילום תעודת הזהות או רישיון הנהיגה. לאחר מכן, אותו גורם מאשר או חוסם את המשתמש, אולם בתוך פרק הזמן הזה ניתן לרכוב ללא הפרעה.

לשאלת כאן חדשות, סירבו בחברת Lime לענות אם הנער שנהרג בתאונה בתל אביב נרשם לשירות במהלך היומיים האחרונים. ייתכן כי גם בחברות נוספות של קורקינטים שיתופיים מדיניות ההרשמה ואימות הפרטים זהה.

על אף המחדל, המשטרה חוקרת בשלב זה רק את התאונה ואת נהג המשאית שעוכב לחקירה. חברת הקורקינט השיתופי ובעלי התפקידים בה לא צפויים, בשלב זה, להיות מזומנים לחקירה כלשהי. החוק אוסר על רכיבה מתחת לגיל 16, אך נהלי ההשכרה והשימוש הם בין החברות השיתופיות לעירייה.

השתתף בהכנת הידיעה: איתי שיקמן

הפופולריים