"לדאוג שהמקום המדהים הזה יישמר": כך הוסתר הנהר הסודי מהרשויות

"לדאוג שהמקום יישמר": ההרס של הנהר הסודי
בעקבות חשיפת כאן חדשות, הודו ארגוני הטבע והרשויות שהן לא ידעו על קיומו של הנהר, ולא הכירו את העוצמה ואת התופעות הגיאולוגיות במקום – ובעצם התירו למפעלי ים המלח לבצע עבודות הרסניות בתחומי הנהר בלי שידעו מה קורה בשטח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנהר הסודי חלק 2
צילום: הנהר הסודי חלק 2

בעקבות חשיפת כאן חדשות, הודו ארגוני הטבע והרשויות שהן לא ידעו על קיומו של הנהר הסודי, ולא הכירו את העוצמה ואת התופעות הגיאולוגיות במקום – ובעצם התירו למפעלי ים המלח לבצע עבודות הרסניות בתחומי הנהר בלי שידעו מה קורה בשטח. איך יכול להיות שאיש לא ביקר במקום בזמן האחרון ולא ידע איזה אוצר לאומי מתחבא שם?

בתסקיר הסביבה שהוגש מטעם מפעלי ים המלח לועדת התכנון הלאומית הם לא מזכירים שיש נהר. "חשבו שיש כאן תעלה זעירה מלאכותית שעומקה מטר וזרימה של בוץ", אומר הגיאולוג ומדריך הטיולים ליאור אנמר. "למה חשבו ככה? קונספציה מוטעית".

צפו בחלק השני של כתבתו של אורן אהרוני

נוסף על כך, פחדו להיכנס לשטח. בדרך למקום עוברים דרך סחף של מוקשים מנחל הערבה. ואכן, מדובר בסכנת חיים של ממש. ומלבד המוקשים, יש בולענים.

השטח הפך להיות שטח תפעולי של מפעלי ים המלח  - שטח הפקר בעיני הרשויות. כשנכנסים לשטח, כבר אז מתחילים לראות את עובדי מפעלי ים המלח ואת המאבטח שצועק. בחלק הכי מעניין של הקניון, מתחילים לגלות את ההרס. 

מפעלי ים המלח בבעלות עידן עופר חצבו בדופנו של הקניון עד כדי הריסתה. "היו אמורים לחצות את הנחל בחלק הרדוד, והקבלן העדיף למשוך דרך צפונה ולחצות כאן. אני חושב שאף אחד לא יודע וצריך פיקוח יותר רגיש", אומר אנמר.

אורן אהרוני עונה על כל השאלות

מי אישר את הפעולה הזאת? דוברי מפעלי ים המלח אומרים שהעבודות הן עבודות חקר, זמניות במהותן, ומוכרות ומאושרות מטעם המועצה המקומית תמר. זה אומר שהיו היתרים ושכל הרשויות ידעו. אז זהו, שלא: רק המועצה המקומית תמר אישרה, וגם כאן לא ברור מה היא אישרה כי אין התאמה בין התוואי הפגוע לתוואי שאישרה הוועדה לתשתיות לאומיות. וזה לא הכל.

בעיתון מקור ראשון פורסם לפני שבוע שקבלנים ירדנים עובדים באזור. מי אישר לירדנים לעבוד בצד הישראלי של הגבול ולאיזו מטרה? מפעלי ים המלח אומרים כי הדבר נעשה בתיאום מלא עם הרשויות הרלוונטיות. המועצה המקומית תמר טוענת שהצבא אישר את העבודות. מהצבא נמסר: הפעילות הייתה מוכרת לגורמי הצבא. האם מישהו פיקח ובדק שהירדנים מבצעים עבודות לפי התוכנית הלאומית? לשאלה הזאת אין תשובה.

צפו בחלק הראשון של כתבתו של אורן אהרוני

בעקבות החשיפה של כאן חדשות, החברה להגנת הטבע יצאה בעצומה בדרישה להפסיק את העבודות במקום, לשמור על השטח ולהנגיש אותו לציבור הרחב. חברת הכנסת מכחול לבן מיקי חיימוביץ׳ פנתה במכתב לשר האוצר בניסיון להבין כיצד ניתן אישור לעבודות המתבצעות במקום בלי לבדוק אותו, ואם הוא מתכוון לאור החשיפה להקדים את מועד סיום הזיכיון של כיל במקום.

מדוברות משרד הביטחון נמסר: "בעקבות אירועי השיטפונות והכתבות על 'הנהר האבוד' במפעלי ים המלח, הרשות לפינוי מוקשים ונפלים במשרד הביטחון מתריעה כי אין להתקרב לנחל ערבה, אזור לשון ים המלח והנהר המדובר - זאת בחשד לסחף מוקשים העלולים להימצא במקום".

הפופולריים