חשיפת הנהר הנסתר: צה"ל אוסר להגיע לאזור בגלל מוקשים

חשיפת הנהר הנסתר: צה"ל אוסר להגיע לאזור
לאחר חשיפת כאן חדשות: בחברה להגנת הטבע, שלא הכירו את המקום, שלחו מכתב בהול למפעלים באזור בדרישה לעצור את העבודות | צפו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר נהר נסתר ים המלח
צילום: ללא

בעקבות חשיפת הנהר הנסתר בשטח מפעלי ים המלח בכאן חדשות, מפרסמים היום (שני) צה״ל ומשרד הביטחון אזהרה מיוחדת למטיילים שלא להגיע למקום בגלל הימצאות מוקשים בשטח. בתוך כך, בחברה להגנת הטבע, שלא הכירו את המקום, שלחו מכתב בהול למפעלים באזור בדרישה לעצור את העבודות.

במשרד להגנת הסביבה אומרים כי אף לא גורם אחד בתהליך התכנון של העבודות שמבצעים המפעלים לא נכנס לשטח ולא הכיר לעומק את התופעות הסביבתיות במקום. הם קוראים לחקור את ערכן הסביבתי של תופעות הטבע באזור בטרם יוצאו אישורי עבודה נוספים באזור. "השטח מסוכן – הקרקע אינה יציבה וזרועה מוקשים, והביקור בשטח כרוך בסיכון של ממש. מהתיעוד שהעביר אלינו כאן 11 עולה כי מדובר בתופעות גאולוגיות ייחודיות ולא רגילות, והמשרד סבור כי ראוי לחקור ולהעריך את ערכן הסביבתי טרם הוצאת היתרי בנייה נוספים והמשך אישורים לתוכנית".

צפו בחלק הראשון של החשיפה

ליאור אנמר, גיאולוג ומדריך טיולים שחשף בפני כאן חדשות את קיומו של הנהר באזור ים המלח, שאיש כמעט לא ידע עליו קיומו, סיפר הבוקר כי למקום כולו נשקפת סכנה. יש לציין כי במכון הגיאולוגי מכירים את המקום וחוקרים אותו.

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, סיפר אנמר: "המקום נמצא תחת איום, צריך לעשות חושבים ולהבין שיש כאן מידע חדש שמחייב לעשות רוויזיה בתוכניות שהיו. אולי מפעלי ים המלח צריכים להבין שהנכס הזה הוא של הציבור שזכאי לו, ולפתוח את המקום הזה בצורה מסודרת עם שביל נקי ממוקשים רק כדי להגן עליו".

כתב כאן חדשות, אורן אהרוני, שביקר במקום סיפר בריאיון: "זה המקום הכי יפה בישראל, וזו לא הגזמה". לדבריו, ארגונים ירוקים מבקשים עתה לעצור את העבודות במקום. "מדובר בשטח תפעולי של מפעלי ים המלח, שמנסים להקטין את חשיבותו של המקום. הם עובדים במקום, חופרים דרכים, פוגעים משמעותית בקניון וגורמים הרס".

הפופולריים