מחדל אסון המעלית - דקה אחר דקה

מחדל אסון המעלית - דקה אחר דקה
מבדיקת כאן חדשות עולה שהדיירים ניסו להזעיק את כוחות ההצלה אך המוקדים קרסו, והכבאי הראשון הגיע למקום רק חצי שעה אחרי הקריאה. במשטרה התקבל דיווח על הצפה כחצי שעה אחרי האירוע, והדיווח על הלכודים שעה לאחר מכן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סתיו הררי ודין יעקב שושני שנהרגו באסון המעלית בדרום תל אביב ב-04.01.20
צילום: צילום: באדיבות המשפחה

מחדל אסון המעלית בדרום תל אביב - כך זה התנהל: מבדיקת שיחות הדיירים בבניין שבו נהרגו אתמול (שבת) בני הזוג דין יעקב שושני וסתיו הררי שנתקעו במעלית שהוצפה, עולה כי חלף פרק זמן ארוך עד שהחל החילוץ. כבר בשעה 12:23 זיהו התושבים כי השניים לכודים במעלית ושמתחילה הצפה בחניון. לפי הרישומים, הם התקשרו עשרות פעמים למוקד 102 אך לא הצליחו לקבל מענה מפני שהמוקד קרס.


האירוע נודע לאנשי הכבאות וההצלה רק לאחר שכבאי שהיה באזור וטיפל באירוע אחר, הוזעק על ידי אחד הדיירים והגיע למקום כחצי שעה אחרי שהשניים נתקעו – בשעה 12:50. בשלב זה הוא הזעיק עזרה בקשר.

עוד עולה מבדיקת כאן חדשות שבמשטרה נקלטה רק שיחה אחת ב-12:54 שבה דווח על הצפה, והדיווח על אירוע לכודים מהכבאות הגיע למשטרה רק ב-14:02 – שעה ו-8 דקות לאחר מכן. אחד הדיירים הצליח לטלפן למד"א ב-12:44, ניידת טיפול נמרץ נשלחה למקום ודיווח הועבר לכבאות – וכשהגיע הצוות כוחות הכיבוי כבר היו במקום. בכבאות עדיין בודקים את פרטי המקרה ושעות הדיווחים למוקדים.

 

תחקיר כבאות והצלה על האירוע מאשר את תלונות השכנים על עיכוב משמעותי בזמן ההגעה של צוותים למקום האירוע. לפי התחקיר, לפי התחקיר אלפי קריאות שהתקבלו במרכז השליטה גרמו לקריסת המוקד. בכבאות הצלה אמרו כי האירוע בת"א הוא מסוג האירועים המקומיים שלא ניתן לדעת מראש עם והיכן יתרחשו בתוך האזור בו צפויים הגשמים.

בכיבוי והצלה פרסמו את השתלשלות האירועים, ולטענתם הם הגיעו לזירה ב-13:08, אחרי שהוזעקו על ידי דיירי הרחוב. ב-13:13 הם דיווחו שישנו חשש ללכודים והחניון מוצף. שתי דקות לאחר מכן הועברה בקשה לתגבר את הצוותים במקום. ב-13:27 דווח על לכוד במעלית. החל מהשעה 13:51 כוחות להבה ואיתם צוללנים ואמצעים ייעודים למתווה חילוץ מורכב מגיעים למקום האירוע ומתחילים בפעולות חילוץ, שהסתיימו ב-15:43 עם חילוץ ההרוגה השנייה. 

מוקדם יותר סיפרה קרן קולצ'ין המתגוררת בבניין על ניסיונות הדיירים לחלץ את הלכודים. לדבריה, היא הצליחה לדבר עם אחד הלכודים במעלית, לפני שנהרג, ופירטה על הניסיון הכושלים לקרוא לכוחות ההצלה – שלא צלחו. 

"השותפים התחילו להתקשר למד"א וכיבוי אש. ניסינו להשיג אותם במשך 20 דקות ואף אחד לא ענה לנו. הבחור במעלית הבין שהיא מוצפת כשהוא דיבר איתנו", סיפרה קולצ'ין. "דפקנו בדלת, השכנים ניסו לעזור, הביאו פטישים – הם התארגנו מהר. כל השכנים יצאו וניסו לעשות הכול". 

הפופולריים