גאולה כהן הובאה למנוחות: "ידייך כוננו מציאות ששינתה את ההיסטוריה"

"ידייך כוננו מציאות ששינתה את ההיסטוריה"
חברת הכנסת לשעבר הלכה אמש לעולמה בגיל 94. היא תיטמן בבית העלמין בהר הזיתים. ריבלין ספד לה ואמר: "ידייך כוננו מציאות ששינתה את ההיסטוריה". בנה השר הנגבי אמר בהלווייה: "אמי לחמה על דעותיה, אך ידעה להעריך את תחושת השליחות של יריביה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הלווייתה של גאולה כהן, דצמבר 2019
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

חברת הכנסת לשעבר וכלת פרס ישראל גאולה כהן מובאת בשעה זו למנוחות. מאות הגיעו לבית העלמין בהר הזיתים ללוות את לוחמת הלח"י בדרכה האחרונה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין משתתפים בהלווייה וישאו דברים לזכרה. בנה, השר צחי הנגבי, ספד: "אימי לחמה על דעותיה ולא עשתה מעולם שקר בנפשה. אך היא ידעה להעריך את תחושת השליחות של יריביה, אף שהיתה חלוקה עליהם". 

שידור חי

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לכהן ואמר: "'עם שאין לו כוהנת כמוך – אין לו גאולה', כך כתב לך טומי לפיד, אחד מיריבייך הפוליטיים. ואכן היית לנו כוהנת הגאולה. את נעורייך סללת במחתרת, ימיך אדומים ולילותייך שחורים, ידעת עינויים ושעות רעות, ואת נרדפת, יוקדת בלהט הפנימי של זירוז הגאולה, של חירות ישראל. המיקרופון, היה לך לשופר – שופרו של משיח, שופר קול המחתרת העברית, שופר הגאולה. שופר אליו חזרת גם לאחר שנאסרת ונמלטת".

"גם בכנסת, לא חדלת מלהיות גאולה. 'ממשיכה את המלחמה בחזית לגאולת ארץ ישראל ועם ישראל', כך אמרת. כמחוקקת, ידייך כוננו מציאות ששינתה את ההיסטוריה, כשהיא מקבעת את ירושלים והגולן בספר החוקים הישראלי, בחוק יסוד. כי ארץ ישראל ובירת ישראל הן יסוד היסודות", הוסיף ריבלין. "מי ייתן והאש שיקדה בך תמשיך ללבות את מדורת הגאולה של עם ישראל שאת כל כך אוהבת". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד גם הוא לכהן ואמר: "לא רק מגאולה אנו נפרדים היום, אלא מדור שהצית את נס המרד נגד השלטון הזר. 'ושבו בנים לגבולם', זו המורשת שהנחילה לנו גאולה. תודעת המאבק ורוח המאבק לעיני בה כלוחמת לח"י צעירה, בשידורי הרדיו, מי שברחה פעמיים מהכלא. כל החוליות לאורך כל ההיסטוריה השתלבו אצלה בהרמוניה". 

השר צחי הנגבי, בנה של כאן, ספד לאימו: "אמא שבה היום אל אדמת ירושלים שבה נולדה אימה, דור שביעי לעיר העתיקה. ירושלים שאליה שב אביה מתימן. ירושלים שעליה נלחמה כדי לגרש את השלטון הבריטי. ירושלים שבה אהבה, למדה והתגוררה במרבית ימי חייה. ולמענה חוקקה את החוק שהיתה פסגת הישגיה - חוק יסוד ירושלים שמעגן את בירתנו לנצח". 

"כשנשיא ארה"ב החליט להעביר את השגרירות לירושלים לא היתה מאושרת מאימי. היא כבר היתה על כיסא גלגלים ועייפה. אבל בשורת היום ההוא הזרימה בעורקיה אושר עילאי", הוסיף הנגבי. "בתוך כל המאבקים והמערכות, כשהיא זועקת את זעקת ארץ ישראל השלמה, לא היה רגע אחד שבהם לא היתה אימא במשרה מלאה וסבתא מסורה".

הפופולריים