"חיילת מגויסת לכל החיים": סופדים לגאולה כהן

"חיילת מגויסת לכל החיים": סופדים לגאולה כהן
"אהבתה לעם לא האפילה על אהבתה כאם", ספד לה בנה, השר צחי הנגבי. "היא הייתה יריב אידיאולוגי מר וקשה אבל גם הוגן" אמר הסופר אלי עמיר. "קול המחתרת העברית בקע מקולה", סיפר חברה לשורות הלח"י עזרא יכין. "הציבור הישראלי יכול ללמוד רבות ממורשתה" אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גאולה כהן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן שהלכה אמש (רביעי) לעולמה, תובא היום למנוחות בהר הזיתים בירושלים בשעה 13:30 בצוהריים. בנה של כהן, השר צחי הנגבי אמר הבוקר כי אמו הייתה לוחמת חירות ישראל משחר נעוריה ועד יומה האחרון. "אהבתה לעם לא האפילה על אהבתה כאם ומסירותה כסבתא", סיפר.

"אני אהבתי את גאולה, היא הייתה יריב אידיאולוגי מר וקשה אבל גם הוגן", כך אמר הבוקר הסופר אלי עמיר בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב. עמיר וכהן הגישו יחד בעבר את תוכנית הרדיו "על ימין ועל שמאל" ברשת ב של קול ישראל. עמיר סיפר על כהן כי "הייתה חיילת מגוייסת לכל החיים לארץ ישראל, לעם היהודי, להתיישבות, להתנחלויות ונלחמה ללא פשרות".

האזינו לריאיון המלא עם אלי עמיר בכאן רשת ב

חברה של כהן לארגון הלח"י, עזרא "אלנקם" יכין, סיפר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב על הימים בהם שימשה קריינית של תחנת השידור החשאית של הארגון. "לא היה לה קל", סיפר יכין והוסיף כי כהן  גורשה מסמינר למורים בתל אביב שחשדו בה. "קול המחתרת העברית בקע מקולה", סיכם יכין.

האזינו לריאיון המלא עם עזרא יכין בכאן רשת ב

עם היוודע דבר מותה של כהן, ספד לה ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי קולה לא יידום. "תמיד ננצור את זכרון פועלה הכביר למען חירות ישראל ואת מסירותה ואהבתה לארץ ישראל", אמר ראש הממשלה. נתניהו הוסיף כי "היא שייכת לדור הנפילים ותישאר תמיד זכר ומופת לנו, ממשיכי דרכה".

בהודעה שפרסם נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב הנשיא כי "האש היוקדת של גאולה כבתה הלילה". "לוחמת חירות ישראל, ברובד העמוק של הרעיון, שהיתה לי ולכולנו להשראה של עוצמה, של מסירות, של אהבת עם בארצו. אנו נלך לאורה של האש הזו", הוסיף נשיא המדינה.

כהן בימיה כלוחמת ארגון הלח"י (צילום: הנס פין, לע"מ)

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי "גאולה כהן היתה לוחמת ציונית בכל מאודה". אדלשטיין הוסיף כי הוא חב לה באופן אישי על מלחמתה למען שחרור אסירי ציון בברית המועצות. "הציבור הישראלי יכול ללמוד רבות ממורשתה כיצד לפעול בנחישות עבור מטרה נעלה כל כך כמו ארץ ישראל", אמר אדלשטיין.

כהן הלכה לעולמה שבוע לפני יום הולדתה ה-94. כהן הייתה חברת כנסת מטעם התחיה ומטעם הליכוד במשך 18 שנים. בשנת 2003 הוענק לכהן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. בשנת 2014 נבחרה כהן להשיא משואה בטקס הדלקת המשואות של יום העצמאות בהר הרצל.

צפו בדברים שנשאה כהן בטקס הדלקת המשואות בשנת 2004

הפופולריים