בריכות רומיות נדירות להכנת רוטב דגים נחשפו ליד אשקלון

אזור תעשייה בן 2,000 שנה התגלה דרומית לאשקלון
אזור תעשייה בן 2,000 שנה שהתגלה דרומית לאשקלון חושף - התפריט הרומי הגיע גם אל השולחן הארץ ישראלי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקני תעשיית הדגים באתר החפירות בדרום אשקלון
צילום: צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות

עדויות להעדפות הקולינריות של הרומאים לפני 2,000 שנה נחשפו באשקלון: בחפירה ארכיאולוגית שמנהלת רשות העתיקות בדרום אשקלון לצורך הקמת פארק "אקו-ספורט" בעיר, התגלה אזור תעשייה קדום שחושף - התפריט הרומי הגיע גם אל השולחן הארץ ישראלי.


בריכות להכנת רוטב דגים, גארום, מהיחידות הידועות במזרח אגן הים התיכון, נחשפו לאחרונה בחפירות בעיר וההערכה היא ששימשו את הרומאים והביזנטים שישבו כאן לפני 2,000 שנה. "הרבה לפני הרוטב של הפסטה והפיצה, המטבח של הרומאים הקדומים התבסס על ציר דגים", הסבירה ד"ר טלי אריקסון גיני מרשות העתיקות.

לדבריה, "מקורות היסטוריים מספרים על ייצור רוטב הדגים המיוחד, ששימש תבלין בסיסי למאכלים בתקופה הרומית והביזנטית בכל אגן הים התיכון. מספרים שהצחנה שהייתה כרוכה בהכנתו הרחיקה את אזורי הייצור שלו לשולי היישובים, ואכן, גם במקרה זה, נמצאו המתקנים במרחק של כשני קילומטרים מאשקלון העתיקה".


צילום אווירי של אתר החפירה שהתגלה בדרום אשקלון. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות

אריקסון-גיני סבורה שמדובר ב"תגלית נדירה באזורנו", שכן "מוכרים רק מתקנים בודדים מסוג זה במזרח אגן הים התיכון". הכתובים אף מספרים שהיה גארום יהודי כשר, וחשיפתו של מתקן כזה באשקלון מעידה על כך.

עם השנים ננטש האתר הרומי, אך התנאים הטובים שמציע האזור לגידול ענבים איכותיים ליין נותרו בעינם, ובמאה ה-5 לספירה, בתקופה הביזנטית, החל לפעול במקום מנזר שנראה כי התפרנס מתעשיה זו. במקום נבנו שלוש גתות וכנסייה מפוארת. הכנסייה אמנם לא שרדה, אבל פריטים מתוכה, כמו שיש מעוצב וחלקי פסיפס מרשימים שעיטרו אותה, נמצאו באתר. לא רחוק מהגתות נחשפו גם שרידי בית. מי שירצה לצפות בתגליות המרעישות, יוכל להגיע החל מנר ראשון של חנוכה ולהיכנס לאתר החפירה ללא תשלום.


עבודות החפירה. צילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות

הפופולריים