מחאות סביב כוונת בית מכירות בירושלים למכור מסמך רבני מברגן בלזן

מחאה על העמדת מסמך מברגן בלזן למכירה פומבית
מדובר במסך שמכיל היתרים לעגונות ועגונים, שורדי שואה, להינשא בשנית והוא מכיל עדויות על יהודים מפולין וליטא שנשלחו למחנות ההשמדה. בארגון שארית הפליטה ברגן-בלזן קוראים למנוע את המכירה: "המסמך חייב להיות בידי מוסד ציבורי ולא בידיים פרטיות כדי לשמש את החוקרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסמך רבני מברגן בלזן שעומד למכירה פומבית
צילום:

אחרי סערת מכירת המוצרים של היטלר בבית מכירות פומביות במינכן מתכוון כעת בית המכירות ״קדם״ בירושלים למכור פנקס רבני מברגזן בלזן במחיר פתיחה של 4,000 דולר, למרות מחאות שנשמעות. המסמך הוא פנקס בין הדין להיתר נישואי עגונות ועגונים של מחנה הריכוז ברגן-בלזן. מדובר במסמך המכיל היתרים לעגונות ועגונים, שורדי שואה, להינשא בשנית. הפנקס מכיל עדויות על יהודים מערים שונות בפולין וליטא שנשלחו למחנות אושוויץ, ברגן בלזן וטרבלינקה.

בית המכירות ״קדם״ תיאר את הפנקס כ״תיעוד ראשוני של השמדת יהודי אירופה בתקופת השואה, שכן כדי להתיר את העגונות והעגונים נזקקו הרבנים לחקור באופן יסודי את דרכי ההשמדה וביררו היטב את סיכויי ההינצלות מהאירועים השונים״.

בתגובה למכירה מסר היום (רביעי) ארגון שארית הפליטה ברגן-בלזן בישראל: ״אנו רואים בחומרה רבה את הניסיון למכור במכירה פומבית את פנקס בית הדין של מחנה העקורים ברגן-בלזן. המסמך הרגיש, העוסק בדיני נפשות של עקורים וניצולים, הוא מסמך משפטי-רבני וציבורי, שחייב להיות בידי מוסד ציבורי כדי לשמש את החוקרים, ולא בידיים פרטיות. רבני מחנה העקורים נאלצו למצוא דרך להתיר עגונות וגברים שהיו בעלי משפחות לפני השואה, וביקשו לממש את זכותם הטבעית להקמת משפחה ובית חדש בעם ישראל. הרבנים התעלו על עצמם ובעבודת קודש אישית מצאו פתרונות הלכתיים מדהימים, שאיפשרו לברוא חיים חדשים בצל מוראות השואה".

יו"ר ארגון שארית הפליטה ברגן-בלזן בישראל, שרגא מילשטיין, קורא לעצור את המכירה, לנהוג באנושיות ובחמלה הראויות למסמך זה, ולמסור אותו לטובת הציבור. הוא אמר, כי הארגון ישקול צעדיו בהתאם להחלטת בית המכירות.

הפופולריים