משרד הבריאות: קשישים מקבלים תרופות הרגעה שלא לצורך

דוח: קשישים מקבלים תרופות הרגעה שלא לצורך
מדוחות בקרה של המשרד עולה כי במוסדות אשפוז גריאטריים ניתנות לקשישים תרופות ללא בקרה מספקת, וללא הסבר מקצועי ברור למתן התרופה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית אבות בירושלים 2008
צילום: צילום: אנה קפלן, פלאש 90

דוחות בקרה של משרד הבריאות מעלים כי במוסדות אשפוז גריאטריים ניתנות לקשישים תרופות ללא בקרה מספקת וללא הסבר מקצועי ברור למתן התרופה, כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בדוחות נמתחה ביקורת על כך שקשישים מקבלים תרופות הרגעה שלא לצורך וכתוצאה מכך אינם ערניים במהלך שעות היום.

בחלק בדוח העוסק במוסד באזור תל אביב נכתב: יש להקפיד על ציון האבחנות במתן תרופות, למשל במקרה של מתן התרופה "קלונקס" ללא אבחנה. במוסד נוסף נכתב: "במחלקה נמצאו מטופלים המקבלים כדורי שינה בשעה שש בערב וכדורים נוספים בשעה שבע כשהם כביכול רדומים, כיצד?".

בעמותת רופאים לזכויות אדם טוענים: הכשלים במוסדות הסיעודיים ממחישים את הבלוף הגדול שעומד מאחורי הרעיון - שהפרטה משמעותה ייעול. בעמותה אמרו כי בעקבות ההפרטה של שירותים חברתיים לאוכלוסיות חלשות, אנחנו משלמים סכום יחסית נמוך, ובתמורה האוכלוסיות החלשות: הקשישים, החולים ואנשים עם צרכים מיוחדים, מקבלים שירותים גרועים.

עוד נמסר מהעמותה: ממשלת ישראל צריכה להתעורר - לאפשר ולאלץ את הרגולטור להעניש בחומרה את הזכיינים שלא נותנים שירות ראוי. בארגון ג'וינט ישראל-אשל אמרו כי לאורך השנים שוק הבריאות בישראל התפתח בכיוון של סיעוד על פני שיקום. אבל חייב להיות היפוך מגמה ויש ליצור תמריצים כלכליים להשקעה בשיקום בקהילה.

אתמול פורסם כי דוחות בקרה נוספים של משרד הבריאות מעלים כי במוסדות גריאטריים רבים קשישים נקשרים למיטותיהם במשך שעות, לעתים ללא הצדקה. עוד עלה שבמוסדות שונים פצעי לחץ אינם מטופלים כנדרש. בנוסף התברר כי חוסר התנועה של הקשישים גרם להתנוונות ובמקרים מסוימים לכך שאינם יכולים עוד ללכת. 

הפופולריים