פסיכולוגים מתריעים: מרכזי החוסן בדרום – אשליה

פסיכולוגים מתריעים: מרכזי החוסן בדרום – אשליה
ראשי פורום ארגוני הפסיכולוגיה מזהירים מפני קריסה בשירותים לאזרח: "הבריאות הנפשית של תושבי הנגב מופקרת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פגיעת טיל בבית בנתיבות
צילום: שרון עידן

ראשי פורום ארגוני הפסיכולוגיה הציבורית בארץ מתריעים מפני קריסת מערך הפסיכולוגיה הציבורית ואומרים כי מתקפת הטילים מעזה היא פגיעה ישירה בחוסן האזרחי. ראשי הפורום יצאו הבוקר (רביעי) בקריאה לממשלה ולעומד בראשה לפתח את מערך השירותים הפסיכולוגים הציבוריים, כמתבקש, ולאורך זמן. לדבריהם, המערכת הציבורית נמצאת בתת-תקינה חמורה והנגישות לטיפול ואבחון, במיוחד בפריפריה הגאוגרפית והאזרחית, מצומצמת.

הם הוסיפו כי מרכזי החוסן במערב הנגב הם אשליה, מכיוון שבמקום לתת מענה פסיכולוגי מקיף וטיפול ארוך טווח לאוכלוסייה, הם מעניקים מענה אד-הוק לקשיים האובייקטיבים הנפשיים של האוכלוסייה, בעזרת מתנדבים, פעילים קהילתיים ומעט מאוד אנשי מקצוע, שלרוב מועסקים דרך עמותות. ראשי הפורום אמרו כי לא ייתכן שממשלת ישראל תמשיך להפקיר את תושבי הנגב וכי בכל עוטף עזה אין אפילו מרפאה מקצועית אחת לסיוע נפשי, אלא רק שירותים פסיכולוגים פרטיים עם תקציבים מוגבלים שמיועדים לטובת טיפולים קצרי מועד.

עוד אמרו הפסיכולוגים כי החיים תחת איום מתמשך והתמודדות עם חשיפה לגורמי טראומה - הם סיכון משמעותי לבריאות הנפשית של הילדים והמבוגרים במערב הנגב, וגם באזורים אחרים. הם הוסיפו כי קבלת שירותי בריאות סבירים היא זכות בסיסית לאוכלוסייה שתחת מתקפה ואיום ישיר.

הפופולריים