לאחר חשיפת כאן חדשות - הרבנות הראשית: אין לברר יהדות לאדם בשל מוצא וצבע עור

הרבנות הראשית: אין לברר יהדות בשל מוצא וצבע
לפני כשנה נחשף כי עובדים ממוצא אתיופי בקייטרינג בקריית גת אולצו להוכיח את יהדותם. לפני הנהלים שקבעה מועצת הרבנות הראשית: כל עוד אין לרב נותן ההכשר יסוד סביר לחשש כי עובד אינו יהודי, אין הוא מחויב לערוך בירור יהדות לעובדי בית העסק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מהמהדורה: יוצאי אתיופיה נדרשו להוכיח את יהדותם 03.11.19
צילום: -

מועצת הרבנות הראשית קבעה: אין לבצע בירור יהדות לאדם בשל מוצאו או צבע עורו, כך פורסם הבוקר (שני) בתוכניתם של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. ההחלטה של הרבנות התקבלה בעקבות חשיפת כאן חדשות מלפני כשנה על עובדים יוצאי אתיופיה במפעל הקייטרינג לי-בר בקריית גת שנדרשו להוכיח את יהדותם. 

עד כה לא היו לרבנות נהלים מוסדרים בעניין בירור היהדות בתחום הכשרות. ביום חמישי האחרון התכנסה מועצת הרבנות הראשית ואימצה את המלצות ועדת הכשרות, לפיהן כל עוד אין לרב נותן ההכשר יסוד סביר לחשש כי עובד אינו יהודי, כגון קיומה של זיקה ברורה לדת אחרת וכיוצא בזה, אין הוא מחויב לערוך בירור יהדות לעובדי בית העסק.

עוד הובהר כי שיוכו של עובד לעדה או ארץ מוצא מסוימת, אינו יכול כשלעצמו להוות הצדקה לעריכת בירור יהדות לאותו עובד באופן ספציפי. במקרים בהם הרב נותן ההכשר מוצא לנכון לקיים הליך בירור יהדות גם לעובדים שלא מתקיים לגבי יהדותם חשש ספציפי, הוא רשאי לעשות זאת בתנאי שיבצע את ההליך לכלל העובדים העוסקים בבישול בבית העסק. הנהלים שנקבעו מתייחסים לבתי עסק בכשרות מהדרין ולעובדים העוסקים בבישול מזון בלבד, ולא לעובדים בעסקים עם כשרות רגילה. 

אמש פורסמו בחדשות הערב עדויות של העובדים בקייטרינג לי-בר ותיעוד, בו נראה הרב בנימין זרעו, רב הקהילה האתיופית בעיר, מברר לבקשת רב העיר משה הבלין את יהדות העובדים. את הבדיקה ערך הרב זרעו באחד ממשרדי הקייטרינג. העובדים מחו על ההשפלה, וגם בהנהלת המקום יצאו נגד ההליך וכינו אותו "מסדר בושה".

עמותת עתים, המסייעת לאנשים במפגש עם שירותי הדת, בירכה על החלטת הרבנות. "אנו תקווה שזוהי התחלה של שינוי המגמה וצמצום חקירות היהדות שמבצע הממסד הדתי כלפי אזרחי ישראל בצמתים שונים בחייהם, שפוגעות בלכידות העם היהודי ובקיבוץ הגלויות הישראלי", נמסר מהעמותה.

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, בתגובה להחלטת הרבנות: "אנו מברכים על כך. בירור יהדות הוא הליך מורכב שיש לבחון את אופן השימוש בו בכלל. טוב שמועצת הרבנות הראשית נדרשת למופעי הגזענות שנחשפו במערכת הכשרות בפרט ובשירותי הדת בכלל. אנו מביעים תקווה כי זהו שלב בדרך להכרה רשמית ומלאה של הרבנות ביהודים יוצאי אתיופיה, בהתאם להלכה ולפסיקתו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, כפי שהנחה מנכ"ל המשרד לשירותי דת".

הפופולריים