פקחי הגירה עצרו ילדה בגן בפתח תקווה; הגננת סירבה להסגירה

פקחי הגירה עצרו בת של מהגרת עבודה בגן ילדים
פקחי רשות האוכלוסין עצרו את האם ברחוב, ויחד איתה הגיעו לגן כדי לעצור את בתה. בזמן ההמתנה התברר שהאם מנהלת פעוטון לא רשמי ל-17 ילדים שהושארו ללא השגחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעצר בת לעובדת לא חוקית מניגריה, גן ילדים ברמת גן, 03.11.19
צילום: צילום: ללא קרדיט

פקחי רשות האוכלוסין וההגירה הגיעו הבוקר (ראשון) לגן בפתח תקווה וביקשו מהגננת להסגיר את אחת מילדות הגן. כך פורסם בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. אמה של הילדה, עובדת בלתי חוקית מניגריה, נעצרה ברחוב על ידי הפקחים, שלקחו אותה לגן הילדים של בתה.

הגננת סירבה במשך שעות רבות להסגיר את הילדה ולבסוף, בהוראת משרד החינוך, העבירה אותה לפקחים. בעוד האם מוחזקת על ידי פקחי ההגירה, התברר שהיא מפעילה מעון בלתי רשמי ל-17 פעוטות שנשארו ללא השגחה לאחר המעצר. עיריית פתח תקווה הביאה למקום מטפלת מחליפה והזעיקה את שירותי הרווחה.

סיגל אביבי, פעילת זכויות אדם שמעורבת במקרה, התראיינה בתוכנית בחצי היום, ואמרה לאסתי פרז כי הגננת נאלצה למסור לידי הפקחים את הילדה למרות שלא רצתה בכך: "הגננת מנסה לתת לילדים האלה תחושה של מוגנות במקום הזה, היא עובדת על זה מאוד קשה, ומבחינתה היא באיזשהו מקום אכזבה את הילדים ואת הילדה".

בהתייחס לאופן בו הפקחים ביצעו את המעצר אמרה אביבי כי "אנשי ההגירה, כפי שהם נוהגים לא פעם ולא פעמיים, תופסים אנשים עם צבע עור כהה, שאלו אותה לגבי רישיונות. היא הגיעה עם הפקחים לגן ואמרה 'הבת שלי פה', היא קיוותה שפקחי ההגירה יבינו שהיא אם ויש פה ילדה – והם לקחו אותה למעצר. אם רוצים אכיפה אז צריך לדאוג שתהיה אכיפה מסודרת".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מדובר בשוהה בלתי חוקית מניגריה הנמצאת בישראל כתשע שנים, ובשנים אלה עושה דין לעצמה, היא מחקה את החוק שוב ושוב. משכך, ובהתאם לחוק, עוכבה הבוקר בגין שהיה בלתי חוקית".

הפופולריים