24 שנים לרצח רבין | חוזרים ליום ששינה את המציאות הישראלית

24 שנים לרצח רבין | בחזרה ליום ששינה את ישראל
מתחילתה של העצרת נגד האלימות ובעד השלום בכיכר מלכי ישראל ועד האבל הגדול שעטף את המדינה, צפו בקטעים שנחרטו בזיכרון הלאומי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יצחק רבין
צילום:

הערב (שבת) תתקיים בכיכר רבין בתל אביב עצרת הזיכרון השנתית לזכר ראש הממשלה יצחק רבין שנרצח בה מיריות מתנקש בליל הארבעה בנובמבר 1995. 24 שנים אחרי אנו חוזרים לרגעים הדרמטיים של אותו לילה קשה.

"העצרת למען השלום"

בכיכר מלכי ישראל החלה עצרת התמיכה בתהליך השלום תחת הכותרת "כן לשלום - לא לאלימות". תומכים רבים מטעם מפלגות השמאל נמצאים כבר בכיכר. המשטרה טרם מסרה נתונים מדויקים. 

מפגיני ימין בעצרת

עשרות מפגיני ימין הגיעו לעצרת התמיכה בשלום – הם מאובטחים מאחורי גדר. בעקבות התרעה חריגה על רכב ממולכד – כל הרכבים פונו מהאזור כבר מהשעה 14:00.

"רוב העם רוצה בשלום"

פעילי "כך" הטילו כמה פצצות סירחון בין המפגינים – חוץ מזה לא ידוע על מקרים חריגים. ראש הממשלה יצחק רבין אמר בנאומו: "הייתי איש צבא 27 שנים. נלחמתי כל עוד לא היה סיכוי לשלום. אני מאמין שיש סיכוי לשלום, סיכוי גדול. רוב העם רוצה בשלום".

"שיר לשלום"

"עושי השלום": ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס הפתיעו את המפגינים וביצעו את "שיר לשלום", ביחד עם הזמרת מירי אלוני.

"יריות בכיכר"

ראש הממשלה יצחק רבין נפגע ככל הנראה משלוש יריות בכיכר, מצבו לא ברור. הוא פונה לבית החולים איכילוב. ארגון יהודי נוקם לקח אחריות על הירי. עדת ראייה מספרת: "רבין הכניס את רגלו הימנית לאוטו – ופתאום נשמעו יריות. הוא לא נפגע".

"היסטריה ופאניקה"

ראש הממשלה יצחק רבין נפצע ככל הנראה מכדור אחד, מצבו קשה מאוד. מאבטחו נורה משני כדורים נוספים. צעיר בן 27, תושב הרצליה, נעצר מיד לאחר הירי.

"ראש ממשלת ישראל נפטר"

בית החולים איכילוב הודיע רשמית: ראש ממשלת ישראל יצחק רבין נפטר כתוצאה מהתנקשות בעצרת השלום. היורה העצור, יגאל עמיר, הוא סטודנט למשפטים מאוניברסיטת בר אילן. סגל הפיקוד הבכיר במשטרה יתכנס לישיבה דחופה.

"ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה"

איתן הבר, ראש הלשכה של רבין, עם הבשורות הקשות.

"שלום חבר"

"אזרחי ישראל, אני רוצה שתדעו שלבבותיהם של כל האמריקנים איתכם ומתפללים בשבילכם. רבין הקריב את חייו למען שלום מתמשך": נשיא ארצוטת הברית ביל קלינטון הספיד בדמעות את רבין ונפרד ממנו בעברית – "שלום, חבר".

"היה מנהיג נדיר"
שר החוץ שמעון פרס בישיבת ממשלה מיוחדת: "קשה לי לדבר עליו כעל אדם שאיננו. הוא היה מנהיג נדיר בתולדותיו של העם היהודי. הוא חולל מהפכה במזרח התיכון כולו. שיר השלום לא ייפסק".

"מדליקים נרות בכיכר" 

עשרות בני אדם חזרו לכיכר מלכי ישראל, הדליקו נרות זיכרון והתאבלו בדממה על ראש הממשלה רבין שנרצח אמש בסיום עצרת השלום.

 

הפופולריים