מלשינון והדרכה למטפלות: הפתרונות המוצעים למשבר במעונות

מלשינון והדרכה: הפתרון המוצע למשבר במעונות
במשרד העבודה והרווחה גובשו שורת צעדים למעונות היום הפרטיים והמפוקחים. העובדים במוסדות יחוייבו לקבל הכשרה פדגוגית. אך הצעדים זוכים לביקורת: "אין ספק שאין גורם מקצועי שמוכן לעמוד מאחורי המתווה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מעון, גן ילדים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד העבודה והרווחה מגבש שורה של פתרונות כדי להתמודד עם המשבר במעונות היום הפרטיים והמפוקחים, כך דווח היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בין השאר, הוצע להקים קו טלפון שיאפשר לאנשי צוות להתלונן על מטפלות, קורסים לזיהוי עצמי של שחיקה וסטאז' למטפלות. כמו כן נכתב כי במעון יום ופעוטון שירצו לקבל רישיון עסק יחוייבו כל העובדים, גם מטפלות ותיקות, לקבל הכשרה פדגוגית.

הלימודים בהכשרה למטפלות יעשו בקורסים של משרד העבודה וחלקם בלימודים אקדמיים. לפי ההצעה, מטפלות חדשות יעברו סטאז' בגנים פרטים. כמו כן, על פי התקנות המוצעות המטפלות והגננות יעברו הכשרות והדרכות בהתנהלות נאותה מול ילדים, וילמדו איך לזהות על עצמן סמני שחיקה.

בנוסף לכך במשרד עוד מציעים להקים מלשינון – קו טלפון שיעודד אנשי צוות ומנהלי מעון להתלנון ולהתריע על התנהלות לא נאותה של מטפלת. במשרד הרווחה מבטיחים גם לא לסגור מעון יום אם דווח בו מטפלת שהתנהגה לא כשורה, אלא רק להרחיק את המטפלת עצמה כדי לעודד בעלי מעון להתלונן. עם זאת, במסמך לא הוצע לשנות את היחס בן מספר הילדים למטפלות.

ענת דיגי, שאבדה את בנה דוד בפעוטון לפני יותר משנתיים אומרת כי אין הפתעה במתווה המוצג. לדבריה, מדובר ביישור קו עם הסטנדרט הנמוך שקיים במעונות הסמל כמו ויצ"ו ונעמ"ת. "זהו סטנדרט שאין לא אח ורע בעולם המערבי. אין לי ספק שאין אף גורם מקצועי חינוכי או אקדמי שמוכן לעמוד מאחורי המתווה הזה ולא ברור על בסיס מה הוא גובש", אמרה.

גם בעלי המענות הפרטים לא רואים את התקנות החדשות בעין יפה. יניב בר אור, התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל אומר שמדובר בחצי עבודה בלבד: "התקנות לא עסקות בנושאים הבוערים של מעונות היום כמו לפטור אותנו מהצורך בהיתר לשימוש חורג, לפטור אתנו מתשלומי מס גבוהים ופטור מארנונה עסקית כמו מענות היום המתקצבים של המדינה".

הפופולריים