בתוך עשור: ירידה של 25% בתמותה מסרטן השד בישראל

בתוך עשור: ירידה של 25% בתמותה מסרטן השד
על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן כ-24 אלף נשים שאובחנו כחולות חיות כיום בישראל. 78% מהחולות החדשות בשנת 2016 היו מעל גיל 50
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רופאים למען מודעות לסרטן השד
צילום: צילום: ישראל הדרי, סגנון והפקה: נאוה עינבר

בעשור האחרון חלה ירידה של כ-25% בשיעורי התמותה מסרטן השד, ונצפתה בקרב נשים יהודיות ירידה מובהקת בשיעורי התמותה של כ-2% בשנה. לפי נתונים שפרסמה היום (רביעי) האגודה למלחמה בסרטן לרגל פתיחת חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן השד, כ-24 אלף נשים שאובחנו חולות בסרטן השד חיות כיום בישראל. חלה עלייה בגילוי המוקדם של המחלה, ו- 64% מכלל החולות החדשות אובחנו עם מחלה בשלב מוקדם בשנת 2016 לעומת 58% בשנת 2005. 78% מהחולות החדשות בשנת 2016 היו מעל גיל 50. סרטן השד אחראי לכשליש ממקרי הסרטן החדשים בכל שנה בכלל הנשים: מדובר במחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב נשים בכל קבוצות האוכלוסייה בישראל.

עוד עולה מהנתונים כי שיעורי ההישרדות מסרטן השד של חמש שנים ויותר גבוהים יחסית בישראל ועומדים על כ-90% בקרב יהודיות, ו- 84% בקרב ערביות בישראל. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי לשנת 2018, סרטן השד הוא הראשון בשכיחותו מבחינת תחלואה ומבחינת תמותה בקרב נשים בעולם. ישראל נמצאת במקום ה-26 במספר המאובחנות החדשות לשנה, אך במקום ה-64, מבחינת שיעורי התמותה, ובאגודה אומרים כי מדובר כנראה בעדות לאבחון מוקדם וטיפול יעיל.

מירי זיו, סגנית יו"ר האגודה למלחמה בסרטן אמרה כי ישראל היא בין המדינות המובילות בשיעורי הריפוי של נשים מסרטן השד, בזכות העלייה בשיעור הגילוי המוקדם, כמו גם עליית המודעות למחלה ושיפור אפשרויות הטיפול. היא הוסיפה כי חשוב שהנשים תיקחנה אחריות על בריאותן ותאמצנה אורח חיים בריא, אשר הוכח מדעית כמפחית משמעותית את הסיכון לחלות. במקביל לכך, יש להיבדק על פי ההנחיות בהתאם לגיל, ולהכיר את הגוף ואת מצבו הרגיל, כך שבכל מצב, אם מתגלה שינוי, חשוב לפנות מיד לרופא ולהתעקש על בירור טיבו.

לרגל חודש המודעות לסרטן השד התכנסו מכל רחבי הארץ רופאות ורופאי, מומחים לכירורגיה פלסטית ומנהלי מחלקות העוסקים בשחזור שד, לצילום משותף בחלוקים ורודים ביוזמת האיגוד לכירורגיה פלסטית. חלק מהרופאות והרופאים ילבשו את החלוק הוורוד במשך כל החודש במהלך עבודתם במחלקות לכירורגיה פלסטית בבתי החולים. מנתוני האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית עולה כי מדי שנה מתבצעים בישראל כ – 1,000 ניתוחים לשחזור השד מסוגים שונים בקרב נשים המתמודדות עם סרטן השד.

הפופולריים