104 קילו של ביטחון: זוהר יצרה קהילה תומכת לנשים בכל המידות

104 קילו של ביטחון: זוהר יצרה קהילה לשמנמנות
אין הערה שזוהר לא שמעה על הגוף שלה לאורך השנים, כולל אזהרות ש"אף גבר לא יימשך אלייך", וש"זה יתנקם בך". בגיל 30 היא בלוגרית אופנה ומייסדת קבוצת הפייסבוק המצליחה "השמנמנות של זוריק" - ומוכיחה שראש מורם ואהבה עצמית הם ממש לא עניין של משקל | מתויגים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר מתויגים - זוהר
צילום: צילום: תאגיד השידור

לא פשוט להיות אישה עם משקל עודף בישראל של שנת 2019. זוהר וסילויצקי, בת 30 ממושב נווה מיכאל, חוותה את זה על בשרה לאורך הילדות - ועד היום. "יהיו לך בעיות אורתופדיות", "אף גבר לא יימשך אלייך", ו-"את צריכה לכסות את עצמך" הם רק חלק מההערות שקיבלה מהסביבה הקרובה וגם מזרים מוחלטים. "ההערות מגיעות הרבה פעמים במסווה של דאגה, וזה בולשיט", היא מבהירה. "אם אתה מתחיל משפט ב'אני לא רוצה לפגוע, אבל...' - כדאי שתסתום את הפה".

לפני כארבע שנים הקימה את קבוצת הפייסבוק "השמנמנות של זוריק", המהווה קהילה תומכת עבור נשים בכל המידות ומעודדת דימוי גוף חיובי. זוהר מסבירה ש"שמנה" היא לא מילת גנאי. "'שמנה' זו לא הרגשה סובייקטיבית. זה מבנה הגוף שלי, כמו שיש לי עיניים חומות. יש לא מעט נשים שמנות שקוראות לעצמן 'שמנות' וזה רק מעוות עוד יותר את הסטנדרט". היא מוסיפה שמנהלות הקבוצה דבקות בקו קשוח, ובחורה במידה 40 שתכנה את עצמה "שמנה" - תתבקש לערוך את הטקסט.

לדבריה, החברה הישראלית לוקה ב"שמנופוביה" ומפלה אנשים עם עודף משקל. "את הרבה פעמים יכולה להיכנס לרופא בגלל בעיה א' - והוא יגיד לך 'מה קורה עם המשקל', בלי קשר למה שאת חווה", מספרת זוהר. "את יכולה לבוא עם דלקת גרון ולצאת עם הפניה לדיאטנית". היא מתארת איך חודשיים בלבד לאחר שילדה את בנה השני, ספקית בחנות שבה היא עובדת הרשתה לעצמה להניח יד על בטנה ולשאול אם "השאירו בפנים עוד אחד". "אני חודשיים אחרי לידה, אני עדיין מניקה. זה טירוף!"

בעשר השנים האחרונות היא גם בלוגרית, וכך נאלצה להיחשף גם לצד הלא-נעים של הרשתות החברתיות: "מאמן כושר לקח תמונה שלי בביקיני, ושם מולי תמונה של דוגמנית 'פיטנס'", היא משחזרת. "הוא כתב שרוב הבחורות בישראל נראות כמוני, אבל הבחורה האידאלית היא הדוגמנית. החברים שלו נכנסו בי בתגובות, כתבו שאני דוחה ולמה צריך להצטלם ככה. ראיתי את זה והלב שלי צנח". זוהר מבקשת להדגיש שהיא לא מעודדת השמנה - אלא אהבה עצמית ואורח חיים בריא. "חשוב לי שאנשים יזכרו שגם שמנים הם בני אדם, והחיצוניות לא אומרת עליהם שום דבר", היא מוסיפה. "אני חושבת שלחיות חיים שלמים בלי לאכול חתיכת עוגה - זה קצת באסה". 

הפופולריים