מחקר: שונית האלמוגים באילת שומרת על יציבות למרות העליה בחום המים

מחקר: שונית האלמוגים באילת שומרת על יציבות
הדוח השנתי הלאומי של המכון הבין אוניברסיטאי למדעי הים באילת והמשרד להגנת הסביבה מראה כי התהליך קורה בזמן שברוב כדור הארץ שוניות האלמוגים נכחדות והולכות ביחד עם עליית הטמפרטורות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שונית באילת
צילום: צילומים: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

שונית האלמוגים באילת, שמורת האלמוגים הצפונית ביותר בעולם, שומרת על יציבות אף שנמשכת מגמת העלייה במידות החום במים. כל זה, בשעה שבחלק הארי של כדור הארץ שוניות האלמוגים נכחדות והולכות. כך עולה מן הדוח השנתי הלאומי של המכון הבין אוניברסיטאי למדעי הים באילת שנעשה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ומתפרסם הבוקר (שלישי).

הטמפרטורה הגבוהה ביותר בשונית באילת בשלושים השנים האחרונות נמדדה בחודש אוגוסט בשנה שעברה - 28 מעלות. החוקרים, הדוקטור יונתן שקד והפרופסור אמציה גנין, אומרים כי אי־אפשר לקבוע מהו סף מידות החום שבו עלול להיווצר נזק לשונית. מחברי הדוח ממליצים לבחון מחדש את הפיתוח של פארק התעשייה לחקלאות ימית שמשרד החקלאות מקדם, להימנע מפיתוח מואץ בחופים ולקדם הכרזה של שמורות ימיות למען הדורות הבאים.

בראשית החודש קבע מחקר של אוניברסיטת תל אביב כי חלק ממיני האלמוגים במפרץ אילת כמעט ואינם מתרבים. החוקרים סבורים כי ייתכן שהשיבוש נגרם על ידי שינויים בגורמים סביבתיים – כמו שינויי אקלים או זיהומים שונים במים. 

הפופולריים