"שירה נרצחה בגלל התנשאות ושנאה": אורי בנקי נלחם על סובלנות | כאן מגיבים

"שירה נרצחה בשל שנאה": אורי בנקי על שנאת חינם
"עוד לא ראיתי שמישהו השתכנע כשאמרו לו 'אתה אידיוט' או כשצעקו עליו": ערב תשעה באב הוא גם יום הזכרון האישי של משפחת בנקי שאיבדה את ביתם שירה שנרצחה במצעד הגאווה לפני ארבע שנים. בטור מיוחד לכאן חדשות אביה, אורי בנקי, עדיין מסביר מדוע הוא נלחם על העלמת השנאה והחושך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קאבר - ט' באב  אורי בנקי, שירה בנקי , אהבת חינם
צילום: צילום: תאגיד השידור

ערב תשעה באב שחל היום (שבת) הפך ליום הזיכרון האישי של משפחת בנקי שאיבדה את בתם, שירה, כשנרצחה במצעד הגאווה בירושלים לפני ארבע שנים. בטור מיוחד, אביה - אורי בנקי, מדבר על שנאת חינם: "שירה נרצחה בגלל התנשאות, בגלל שנאה וחוסר יכולת לקבל את האחר", אומר בנקי. "הרוצח של שירה הוא לא האחרון שהסתובב בירושלים עם סכין מתחת לבגד, כדי לרצוח יהודי שחושב אחרת ממנו".

"יום לפני ישבנו עם חברים ואמרתי להם שמחר שירה הולכת למצעד הגאווה. חבר אמר לי - 'בשביל מה צריך את המצעדים האלה?' אמרתי לו, 'לפני כמה שנים גם אני לא חשבתי ככה, אבל היום אני אומר דבר נורא פשוט ביום שיוכלו לצעוד בירושלים שני גברים יד ביד ולא לספוג אלימות פיזית, אלימות מילולית ומבטי שטנה - לא יצטרכו מצעדי גאווה'", סיפר האב.

 

אורי בנקי מסביר את אופן חשיבתו גם אחרי הטרגדיה שחווה: "אנחנו מגיעים לפה מ-70 גלויות, 70 שפות, 70 דרכים לאכול אוכל של אמא, ובתוך המפריד הזה אני רואה הרבה מאוד שנאה, לכל מה שנראה אחרת, ומריח אחרת ושונה מאיתנו. עוד לא ראיתי בן אדם שמשתכנע מטיעון שמתחיל במילים 'אתה אידיוט'. עוד לא ראיתי אדם שמשתכנע מזה שצועקים עליו ומעמידים אותו בפינה, יורדים עליו ומשפילים אותו. הדרך היחידה לעגל קצוות ולאפשר לנו לחיות פה ביחד הוא דיאלוג".

בנקי סיפר כי אחד הפרויקטים של העומתה שהקים עם בת זוגו, "דרך שירה בנקי", משותף לעוד שני ארגונים בחברה הישראלית - המרכז להנצחת מורשת רבין והמרכז להנצחת מורשת גוש קטיף: "כשאני רואה את התלמידים החילוניים והדתיים נפגשים, מדברים ומכירים, זה נותן לי תקווה שמה שאנחנו עושים לזכרה של שירה נושא ויישא פירות נוספים".

"התפקיד שלנו זה לייצר פה חברה סובלנית יותר וזה מתחיל באיך אנחנו מדברים אחד אל השני, איך אנחנו כותבים, איך אנחנו מגיבים באינטרנט, מה אנחנו משדרים לילדים שלנו, איזה סוג של חברה אנחנו רוצים שתהיה פה. הסיכוי לחברה טובה, מכילה ומכבדת תלוי קודם כל - בנו".

הפופולריים