איש התיאטרון יעקב אגמון הלך לעולמו בגיל 91

איש התיאטרון יעקב אגמון הלך לעולמו בגיל 91
אגמון הפיק במשך עשורים אינספור הצגות ואירועים ועמד בראש התיאטראות הגדולים בארץ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יעקב אגמון
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

איש התיאטרון יעקב אגמון הלך לעולמו היום (רביעי) בגיל 91. אגמון היה מבכירי התיאטרון, התרבות והבידור בישראל לאורך עשרות שנים. הוא יזם והפיק אינספור הצגות, אירועים וטקסים. את תוכנית הרדיו "שאלות אישיות" הגיש במשך 50 שנה. אגמון היה נשוי לשחקנית גילה אלמגור. הלווייתו תתקיים מחר בבית העלמין בקיבוץ שפיים בשעה 12:00. 

אלמנתו, השחקנית גילה אלמגור, סיפרה על הקושי הרב שהיה לאגמון בתקופת משבר הקורונה עם סגירת עולם התרבות: "מתחילת הסגר כשהוא הבין כמו כולנו שסוגרים את התרבות, הוא אמר לי 'אולי אני צריך לנסוע לירושלים לדחוף את השר חילי טרופר לדפוק על השולחנות. בלי תרבות נמות'. אמרתי לו - 'יענקל'ה אל תתרגז. הימים האלה יעברו'".


אגמון נולד בשנת 1929 בפולין ועלה ארצה בגיל ארבע. הוא התגורר בקיבוץ הראל שם הפיק אירועים לתנועה הקיבוצית. ב-1958 הוא הפיק את חגיגות העשור הראשון למדינת ישראל, בהן היו לראשונה במות בידור, זיקוקי דינור וחידון התנ"ך. 

בראיון לרינו צרור ב-2012, סיפר אגמון על רעיונו להקים במות בידור: "אני לא שחזרתי אלא בהשראת ה-29 בנובמבר 47', כשהקהל יצא לרחובות וחגג את ההחלטה של האו"ם, אמרתי 'אני אציב במרכז החגיגות תנאים פיזיים: ירצו – ישתו, ירצו -ישירו, ירצו -ירקדו... וזה הצליח". 

בשנות ה-60 אגמון היה מנכ"ל תיאטרון הקאמרי ובהמשך הקים את תיאטרון בימות בו הוצגו לראשונה המופע "איש חסיד היה" והמחזות "בוסתן ספרדי", "הכלה וצייד הפרפרים" ו"הנערים בחבורה" שעסק לראשונה בהומוסקסואליות. 

ב-1980 אגמון הקים את תיאטרון בית ליסין תחת ההסתדרות וניהל אותו במשך שמונה שנים, ושימש מנכ"ל חגיגות ה-40 של ישראל. ב-1990, אגמון הקים את הפסטיבל להצגות יחיד "תיאטרונטו". "השחקן הבודד הוא כמו קוסם או מכשף שעומד על הבמה ומה שהוא מביא, זה מה שיש. אין לך לאן לברוח - לא לתפאורה ולא לאביזרים או לשחקנים נוספים", אמר. 

אגמון עם גילה אלמגור

ב-1995 מונה אגמון למנכ"ל הבימה ולמנהלו האמנותי ודחף להעלאת מחזות פופולריים כמו "מרי לו", "מונולוגים מהווגינה" ו"סיגל" המבוסס על חייו של המוזיקאי אריס סאן. על רקע המשבר הכלכלי בהבימה באותן שנים, פורסמו בתקשורת דוחות פנימיים לפיהם אגמון העניק לאשתו ולעצמו הטבות רבות. ב-2005 מזכירתו לשעבר של אגמון הגישה תלונה נגדו על הטרדה מינית אולם התיק נסגר מחוסר ראיות. ב-2007 זכה בפרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים. ב-2010, אגמון בן ה-81 מונה למנכ"ל התיאטרון הערבי-עברי ביפו. 

אגמון הגיש במשך 51 שנה ברציפות את תוכנית הרדיו "שאלות אישיות" בגלי צה"ל, בהן ראיין יותר מאלף אישים. הוא הנחה גם את התוכנית "בירה ומצב רוח" בקול ישראל ובערוץ 2, וכן את "עלי כותרת" בערוץ הראשון. "אני אוהב רדיו מאוד", סיפר בראיון לדן מרגלית בתוכנית "חותם אישי" בטלוויזיה החינוכית. "מדברים חופשי ולא מצונזר, אבל לא יורים אלא עוקצים ומרעננים קצת את האנשים, את הנוף והסביבה". 

אגמון נישא לגילה אלמגור ב-1963 ולשניים ילדים מאומצים, נכדים ונינים.

הפופולריים