משפחת טקה: הפסיקו את המחאות עד תום השבעה

משפחת טקה: הפסיקו את המחאות עד תום השבעה
קרוביו של הצעיר שנורה למוות: נקיים מחאות מאורגנות בלי לפגוע בחיי השגרה של הציבור; בנתיחת גופתו לא התגלה אם נורה ישירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאת יוצאי אתיופיה
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

משפחתו של סלומון טקה מבקשת מן הציבור להפסיק את המחאה עד תום ימי השבעה על בנם. בהודעה שנמסרה הערב (רביעי) מטעמם נאמר עוד כי בתום השבעה תקיים המשפחה "מחאות צודקות ולגיטמיות, באופן מאורגן ובתיאום עם הגורמים הרלוונטיים, בלי לפגוע בחיי השגרה של הציבור, ודאי בלא אלימות כלשהי".

"אנו קוראים לכל הנערים ולהוריהם, להימנע מכל פרובוקציה והתגרות מיותרת", מסרה המשפחה. "הזעם והכעס שבאו לידי ביטוי בימים אחרונים הצטברו במשך שנים של הזנחה מתמשכת, של אי מיגור הגזענות ובעיקר של שיטור יתר והרג מיותר של ילדינו".


בממצאי נתיחת גופתו של הצעיר והממצאים בשטח, לא ניתן לקבוע אם הכדור שירה קצין המשטרה פגע ישירות בצעיר – כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. בקרב גורמי המקצוע יש חילוקי דעות בעניין. על פי נהלי המשטרה, אסור לירות על הקרקע כדי לעצור חשוד או בכל סיטואציה אחרת.


בחקירה יש כעת פערי גרסאות באשר לרגע שקדם לירי - גם לגבי מספר האבנים שנזרקו, מיקום בני משפחתו של הקצין ואם הותקף על ידי הנערים. למרות זאת, גם אם תתקבל גרסת השוטר במלואה יש קושי גדול לקבל את גרסתו כי מדובר בסכנת חיים המצריכה ירי. למחש נותרו עוד כמה פעולות חקירה ואז תיפול ההכרעה.

גם הערב ניסו מפגינים לחסום כבישים ברחבי הארץ, אך המשטרה מנעה מהם. כ-30 מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת המשטרה ביבנה, וכמה מהם אף ידו אבנים אל שוטרים. המפגינים פוזרו ושישה מהם נעצרו. סמוך למחלף ראשון לציון, בשדרות משה דיין, השליכה קבוצת מפגינים אבנים אל שוטרים. כוח משטרה פיזר אותם ועצר שניים מהם - ברשותם נמצאו בקבוקי תבערה.

גם בבאר שבע יידו כמה מפגינים אבנים ושניים מהם נעצרו. המשטרה סיכלה ניסיון לחסום כביש מרכזי בעיר. בתל אביב שב ונפתח לתנועה הקטע בין מחלף ההלכה למחלף השלום בנתיבי איילון. לפחות חמישה מפגינים נעצרו ומהמשטרה נמסר כי מדובר בפעילים אנרכיסטים. בצומת קריית אתא ניסו מפגינים לחסום את הכביש אך כוחות יס"מ הדפו אותם אל המדרכה. אדם אחד נעצר.

הערב נערך בלשכת ראש הממשלה דיון ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחים ממוצא אתיופי, בהשתתפות יוצאי אתיופיה. ראש הממשלה נתניהו אמר כי האלימות במחאה של יוצאי אתיופיה צריכה להפסק לאלתר, וציין כי מותו של טקה הוא טרגדיה גדולה. "לבנו עם המשפחה, וגם יופקו לקחים. אבל דבר אחד ברור: אנחנו לא יכולים לסבול את האלימות שראינו אתמול. אנחנו לא יכולים לראות חסימת צירים אלימה. אנחנו לא יכולים לראות בקבוקי תבערה, התקפות על שוטרים, על אזרחים, על רכוש פרטי. זה דבר שהדעת אינה סובלת, והמשטרה נערכת בהתאם כדי למנוע את זה".


פנטהון אספה-דויט מעמותת מרכז טבקה, שנכח בישיבה, אמר לכאן חדשות כי הפגישה הייתה טעונה, אבל נתניהו היה קשוב לדברים. "יש תסכול, אנחנו רוצים בדיקה חיצונית של ההחלטות של מח"ש", אמר. "לא יכול להיות ששוטרים יוצאים בלי כלום אחרי ירי. כשהצעירים יוצאים למחאה חריפה יש מקום לעשות חישוב מסלול מחדש". גורמים שלא השתתפו בישיבה אמרו כי הנציגים שהוזמנו אינם מוסמכים לדבר בשם יוצאי אתיופיה.

בהכנת הידיעה השתתפו: נופר משה, רועי ינובסקי, ורד פלמן, יערה שפירא וחן ביאר

הפופולריים