דוח המשרד להגנת הסביבה קובע: חל צמצום בזיהום האוויר במפרץ חיפה

דוח חדש קובע: ירידה בזיהום האוויר במפרץ חיפה
לפי הדוח, הצמצום חל בעקבות הפעלת התוכנית הממשלתית באזור בשלוש השנים האחרונות. בין השאר עולה כי פחתו ביותר ממחצית הפליטות של חומרים אורגניים נדיפים מהתעשייה במפרץ. במרכז למחקר סביבתי חיפה אומרים בתגובה לדוח כי ניתוח הנתונים מגמתי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בתי זיקוק בחיפה
צילום: צילום: פלאש 90

דוח של המשרד להגנת הסביבה, שמפורסם הבוקר (שני), מלמד על צמצום בזיהום האוויר במפרץ חיפה, בעקבות הפעלת התוכנית הממשלתית באזור בשלוש השנים האחרונות. בין השאר עולה כי פחתו ביותר ממחצית הפליטות של חומרים אורגניים נדיפים מהתעשייה במפרץ.

עוד עולה מהדוח כי ריכוזי הפיח בעיר התחתית פחתו בחמישית בשנה הראשונה להפעלת התוכנית ליצירת אזור "אוויר נקי" מפליטות של רכבי דיזל מזהמים. כמו כן, מערך הניטור ברחבי העיר שודרג, ומספר המזהמים הנדגמים עלה מ-14 ל-86.

במסגרת התוכנית הממשלתית, סך הכול הוטלו בשלוש השנים האחרונות שישה עיצומים כספיים על שישה מפעלים, בסכום כולל של כעשרה מיליון שקלים. עלות התוכנית עד כה היא כ-110 מיליון שקלים.

במרכז למחקר סביבתי חיפה אומרים בתגובה לדוח כי ניתוח הנתונים מגמתי, וכי מדובר בהצהרות שאינן עולות בקנה אחד עם מבחן הביצוע בתוכנית הלאומית בחיפה.  לדברי המרכז, הזיהום צומצם רק במקומות שסגרו בהם מפעלים.

בחודש שעבר אותרה דליפת גז תעשייתי במפרץ חיפה לאחר שתושבים התלוננו על ריח במהלך הלילה. הזרמת הגז מחברת דור כימיקלים לחברת בז"ן באמצעות הצנרת התת-קרקעית הופסקה. צומת חלוצי התעשייה - יגאל ידין נסגר לתנועה בשל העבודות לאחר שאותרו בו ריכוזי גז גבוהים.

בעקבות ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם החליטה לשלול את היתר חברת דור כימיקלים להוביל חומרים מסוכנים בתשתית תת-קרקעית בשטח העיר. החברה עתרה לבית המשפט נגד ההחלטה, אך טרם התקבלה החלטה בנושא.

הפופולריים