"את לא אשמה": צעדת השרמוטות נערכה בתל אביב

"את לא אשמה": צעדת השרמוטות נערכה בתל אביב
הצעדה, שנודעה בכך שהמשתתפות בה לבושות בלבוש חושפני, קוראת לביטול האשמת הקורבן בפגיעות מיניות: "אין שום דבר שמצדיק פגיעה מינית - לא בגד, לא התנהגות, לא מוניטין". בסוף התהלוכה יערכו המפגינות עצרת בשדרות רוטשילד, שם ינאמו פעילות פמיניסטיות, בהן אחת מהמתלוננות בפרשת אלון קסטיאל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צעדת השרמוטות בתל אביב
צילום: צילום: דוברות עמותת כולן

"אין שום דבר שמצדיק פגיעה מינית - לא בגד, לא התנהגות, לא מוניטין": זה המסר לו קראו מאות המשתתפות ב"צעדת השרמוטות" היום (שישי) בתל אביב. הצעדה, שנודעה בכך שחלק מהמשתתפות בה נוהגות ללבוש לבוש חושפני, דורשת לדחות על הסף הצדקות לפגיעות מיניות על בסיס התנהגותו של הקורבן. "לא מתנצלות על הזכות ללכת במרחב הציבורי בביטחון ולא מוכנות להאשים את עצמנו כי מישהו פגע בנו",  נכתב באירוע הצעדה בפייסבוק. המצעד התכנס בכיכר רבין, משם המשיך לעבר שדרות רוטשילד. בסופו נערכה עצרת.


צעדת השרמוטות היא תנועת מחאה עולמית שהחלה בשנת 2011 בתגובה לאמירה של שוטר קנדי, שאמר בהרצאה בפני סטודנטים כי ”אם נשים לא רוצות להיאנס, הן צריכות להפסיק להתלבש כמו שרמוטות”. הצעדה נערכת מדי שנה. 


המפגינות נושאות כרזות עליהם נכתב בין השאר: "אישה - לא רכוש״, ״גם אם לא צעקת אנחנו צועקות״, ״את לא אשמה״, ״דורשות ענישה מחמירה לפוגעים״. הצעדה תגיע לשדרות רוטשילד, שם תתקיים העצרת ובה ינאמו אקטיביסטיות פמיניסטיות ובהן שרי גולן - אחת המתלוננות בפרשת אלון קסיטאל.

ברכה ברד, מנכ"לית עמותת "כולן", וחלק ממפיקות הצעדה התל אביבית: ״המילה 'שרמוטה' היא לא רק מילה שנועדה להשפיל נשים, היא משמשת את החברה ואת המערכת גם כהצדקה לאונס. אין שום קשר בין מין לבין אלימות מינית ואין שום קשר בין לבוש הנפגעת או העבר המיני שלה לתקיפה שהיא עברה. רשויות החוק והאכיפה ממהרות לתת פטורים לאנסים ודווקא לנפגעות הממסד מעמיד רף פלילי בלתי אפשרי.

הפופולריים