לראשונה: שימור כליות לצורך תרומת איברים - כבר בחדר המיון

לראשונה: הליך שימור כליות - כבר בחדר המיון
בית החולים איכילוב ביצע את ההליך החדשני, באישור משפחת הנפטר, במטרה להגדיל את מספר תרומות הכליה. בזכות השימור, שתי הכליות הושתלו במהלך חג הפסח בשני מטופלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניתוח בבית החולים איכילוב
צילום: צילום: דוברות איכילוב

המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב דיווח היום (ראשון) כי בשבוע שעבר בוצע לראשונה הליך לשימור כליות, לצורך תרומת איברים, כבר בחדר המיון. זאת לאחר שנקבע מותו של גבר בן 60 שהגיע לחדר המיון בעקבות אירוע לב. הצוות הרפואי קיבל את אישור המשפחה במקום לתרום את איבריו.

"מדובר ביכולת חדשה שפותחה לאחרונה בבית החולים ועדיין אינה נפוצה בישראל ובעולם, לפיה מבוצעות עוד בחדר הטראומה פעולות קריטיות לשימור הכליות״, מספר  ד״ר דניאל טרוצקי, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי איכילוב.

שתי הכליות הושתלו במהלך חג הפסח בשני מטופלים. פרופסור רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, מדגיש כי על אף שמדובר בפעולה מורכבת הדורשת סינכרון ודיוק, היא עברה בהצלחה, תודות לעבודת הכנה, תרגול ושיתוף פעולה רב תחומי של גורמים רבים בבית החולים. ״סוד ההצלחה הוא בשיתוף הפעולה בין הכירורגים המשתילים, צוות מערך ההשתלות, הרדמה, טיפול נמרץ והמחלקות לרפואה דחופה, כלי דם, לב־חזה, חדר ניתוח, וכן גורמי הנהלה. הצלחת ההליך היא עדות להצטיינות בית החולים בנושא תרומת איברים ואנו גאים על כך״.


ד״ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי, מבהירה כי מטרת קבלת ההסכמה לתרומת איברים בישראל מנפטרים לאחר דום לב כבר בחדר המיון, היא להגדיל את מספר תרומות הכליות למען החולים הרבים הזקוקים לכך. לדבריה, ״תהליך זה נמצא בשלבי הרצה במספר בתי חולים בארץ״.

״אם יש נחמה באבדן חיי אדם באופן פתאומי שכזה היא העובדה ששני מטופלים זכו להשתלה לה הם כה ייחלו״ מוסיפה מיכל לוגסי, מרכזת תחום מוות מוחי ותרומות איברים במרכז הרפואי איכילוב.

הפופולריים