חולת צליאק על פסח: "פתאום יש לחמניות במחיר סביר"

חולת צליאק: בפסח פתאום יש לחמניות במחיר סביר
אמא צליאקית לילדה צליאקית מספרת לכאן רשת ב על חג החירות: "פתאום יש מוצרים ללא גלוטן במחיר סביר בכל מקום". ח"כ מירב בן ארי, צליאקית בעצמה, הוסיפה: "מערכת הבריאות קורסת - לא נותנת מספיק רישיונות למפעלים" | האזינו לריאיון המלא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לחם
צילום: אוראל כהן, פלאש 90

"פתאום לחמניות עולות 9.90 ולא 20 שקלים": כך סיפרה היום (חמישי) יעל דוברובוסקי, צליאקית ואם לצליאקית, לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב לקראת חג הפסח. "מבחינת הלחמים, שאלה הדברים העיקריים שאנחנו אוכלים – ביומיום זה מאוד מאוד יקר. חמישיית לחמניות עולה 20 שקלים. כיכר לחם מאוד קטנה גם עולה 20 שקלים ועכשיו, פתאום, בפסח, בכל מקום יש, בכל סופר – במהלך השנה אין בכל סופר, צריך לחפש בפינצטה. ועכשיו – יש מבחר רחב וטעים", מספרת דוברובוסקי.

האזינו לריאיון המלא על "חג הצליאקים", ומאבקם במהלך השנה, בכאן רשת ב

ח"כ מירב בן ארי מכולנו, צליאקית בעצמה, מספרת על המאבק שלה להוביל שינוי משמעותי במחירי המוצרים לצליאקים: "היום יש בכל סופר במדינה, בטח ברשתות הגדולות, מוצרים ללא גלוטן. לגבי המחירים – יש מקומות זולים. אפשר למכור את זה ביותר זול. הבעיה הכי גדולה היא  לאור העובדה שמדובר במוצר שהוא רגיש לאנשים שיש להם מחלה שפוגעת במערכת העיכול שמשרד הבריאות מתנהג פה בדחילו ורחימו, ולכן מפעלים ישראלים נתקעים. אני עשיתי תוכנית שמעניקה 10 מיליון שקל למפעל שיפתח קו יצור ללא לגוטן. אבל המפעלים נתקלים הרבה פעמים בחומות קשות מול משרד הבריאות".

"אנחנו מחכים חצי שנה לרישיון למפעל בצפון שעושה מאכלים מגוונים לצליאקים", מספרת בן ארי ומוסיפה: "יש בירוקרטיה קשה. בגלל מערך הכשרות המורכב הסופרים לא יכולים למכור מוצרים מיובאים, שהם זולים יותר".

מערכת הבריאות קורסת", מוסיפה חברת הכנסת, "אני רציתי להעניק שוברים לכל משפחה צליאקית – אגב למשפחות רווחה יש, אבל משרד הבריאות אמרו לי לשכוח מזה. ולכן העדפתי לחזק מפעלים כדי להגדיל את המוצרים ולהוזיל".

דוברובוסקי מוסיפה שהיא חושבת שעל המדינה לעזור במימון המוצרים היקרים: "ברגע שיש אישור מהרופא שיש לילד צליאק, לפי דעתי משהו שיכול להקל הוא מענק או סכום חודשי מהמדינה. כי הסל קניות המשפחתי הוא עצום בגלל ה"ללא גלוטן".

הפופולריים