"הנערות האלה יגיעו לרחוב": ההוסטלים הצילו את חייהן, עכשיו הן מנסות להציל אותם | סיפורים מכאן

ההוסטלים הצילו את חייהן - תורן להציל אותם
לקרן ומיכל לא היה מקום בטוח בעולם, עד שמצאו בית בהוסטל לנערות חוסות. כעת, כחלק מרפורמה במעונות, מתכוונים במשרד הרווחה לסגור כמה הוסטלים ולנערות ששוהות בהם אין לאן לעבור. שתי בוגרות מהמוסדות האלו יצאו למלחמה על הבית שהציל אותן | סיפורים מכאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סיפורים מכאן - הוסטל
צילום:

בסוף החודש שעבר הודיע משרד הרווחה, שעד סוף יוני ייסגרו חמישה הוסטלים לבני נוער שהופנו אליהם כמסגרות חסות. זאת כחלק מרפורמה מקיפה שמתכנן המשרד. הרפורמה אמנם תפתח מכרזים חדשים על מפעילים למעונות, תבצע שיפוץ נרחב ותביא לצמצום הוסטלים הנמצאים בתת תפוסה. אלא שהמכרזים עדיין לא יצאו לפועל ובינתיים ההוסטלים הקיימים צפויים להיסגר.

בין ההוסטלים שבסכנת סגירה בית סנונית בכפר רופין ,ומעונית עפולה, בית אריאל, אורנים, ובית הצברית בירושלים. קרן ומיכל, שתיים מבוגרות ההוסטלים, החליטו לצאת למאבק על הבית.

"כילדה שהייתה פגועה, בודדה ולא שייכת לשום מקום, הייתי ילדה נורא נורא עצובה, נורא ריקה", מספרת קרן. "הייתי מאוד דחויה חברתית, הייתי משתמשת במיניות שלי ליצירת קשרים והמקום הזה, עם השנים, יצק לתוכי את כל התכונות שקיימות בי היום, האמינו לפחדים שלי וחיבקו אותי".

מיכל הסתובבה ברחובות ולאחר שנה במוסד גמילה נכנסה ל"בית הצברית": "השלמתי 12 שנות לימוד, עבדתי הכרתי את מי שהיום בעלי בזמן שהייתי בהוסטל והם נתנו לי את כל מה שהייתי צריכה בשביל ללמוד איך לנהל מערכת יחסים בריאה ואיך לשמור על הגוף שלי והוסטל "בית הצברית" כיום, שזה הבית שלי, והבית של עוד כל כך הרבה בנות עומד להיסגר משרד הרווחה יצאו בהודעה שההוסטל הזה כושל והם סוגרים אותו בסוף חודש יוני".

הצעירות ארגנו הפגנה מול משרד הרווחה בירושלים וביקשו להיפגש עם השר הממונה, חיים כץ. הכניסה נאסרה עליהן והן חזרו אל אחד ההוסטלים. אבל כשכבר הרגישו כי התקווה אוזלת, הגיע טלפון מלשכתו של השר והפגישה עמו נקבעה. זה לא אומר שההוסטלים לא יסגרו, זה לא אומר שהרפורמה לא יצאה כבר לדרך, אבל זה כן אומר שאולי משהו מקשיב למי שאין להן קול.

הפופולריים