הפסד של אלפי שקלים: האם הביטוח הלאומי מפלה זוגות חד מיניים?

האם הביטוח הלאומי מפלה זוגות חד מיניים?
אם אתם הורים במשפחות חד-מיניות, ויש לכם או לכן יותר מילד אחד, שלכל אחד מהם הורה ביולוגי אחר - כדאי שתקשיבו לזה ותרוצו לבדוק את חשבון הבנק שלכם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המוסד לביטוח לאומי, ארכיון
צילום: -

אם לא נרשמתם בביטוח הלאומי, הגוף שבעצם אמון על קצבאות הילדים, כידועים בציבור או הצהרתם על נישואיכם, ייתכן שתקבלו את קצבאת הילדים עבור כל ילד כאילו היה מדובר בילד ראשון. המשמעות היא אפליה בסכום הקצבה שתקבלו על הילד השני בתא המשפחתי בהפרש חודשי של 43 שקלים, ובמצטבר - אלפי שקלים לאורך שנים.

הדיווח המלא בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב

קצבאות ילדים שמשולמות בעבור כל ילד ראשון במדינת ישראל מקנות להורים זיכוי של 164 שקלים בחודש. החל בילד השני ועד הילד הרביעי יקבלו ההורים 207 שקלים בעבור כל ילד.

אולם במקרה של זוגות חד-מיניים, שבהם כל אחד מבני הזוג הוא הורה ביולוגי לילד אחד והורה לילד השני מכורח צו הורות פסיקתי (או צו אימוץ כפי שהיה נהוג לפני שינוי ההנחיות ב-2014), משלם הביטוח הלאומי לכל אחד מההורים קצבה כאילו מדובר היה בילד ראשון. כלומר - 164 שקלים גם על הילד השני בתא המשפחתי, על אף הרישום שמדובר בילד שני אצל כל אחד מההורים.

בני זוג מאותו המין שיש להם יותר מילד אחד נדרשים להגיש באופן אקטיבי טפסים והצהרות על נישואים או ידועים בציבור לביטוח הלאומי, כדי שזה יעניק להם את הזכאות לסכומי הקצבה בעבור ילד שני - הליך שזוגות הטרוסקסואלים, גם כאלו שאינם נשואים, לא צריכים לעבור.

בחוזר סמנכ"ל ביטוח לאומי משנת 2009 נקבע כי הביטוח הלאומי צריך להעמיד בפני זוג חד-מיני את הבחירה מי יקבל לחשבון הבנק שלו את הזיכוי על הילד (כשבדרך כלל הכסף הולך לאימא באופן אוטומטי). אלא שנראה שהביטוח הלאומי אינו מבצע פניות בצורה אקטיבית למבוטחים, ומי שאינו יודע על דבר זכאותו לא מחושב כהורה לשני ילדים ובפועל מקבל קצבה בעבור שני ילדים בכורים. בנוגע לתובענה הייצוגית, לא ברור אם היא עומדת במבחן החוק בנוגע לתובענות ייצוגיות ולא ברור אם בית הדין לעבודה יאשר לקדם אותה בשל כך.

הפופולריים