תחקיר: מדוע עובד הכור שחלה בסרטן קיבל פיצוי נמוך?

תחקיר: מדוע עובד הכור שחלה בסרטן קיבל פיצוי נמוך?
מתחקיר כאן חדשות שישודר ב"חדשות הערב" עולות טענות בנוגע להתנהלות ועדת זוהר. פרדי טוויל, שנקבע לו אחוז נמוך של קשר בין המחלה לעבודתו, טוען: הם לא עובדים בצורה מקצועית. לדבריו: נשמתי חומרים רעילים ונגעתי בהם ולא התחשבו בזה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכור הגרעיני בדימונה
צילום: צילום: משה שי, פלאש 90

טענות קשות לליקויים ואי סדרים בוועדת זוהר, הקובעת את הפיצויים לעובדי הכור הגרעיני בדימונה שלקו במחלות עקב עבודתם - כך עולה מתחקיר כאן חדשות. בתכנית "סדר יום" עם קרן נויבך פורסמו היום (שני) טענותיו של פרדי טוויל, שעבד במקום יותר מ-40 שנה וחלה בסרטן ונקבע כי הקשר הסיבתי בין עבודתו למחלה הוא רק 6%. בתחקיר המלא שיפורסם היום ב"חדשות הערב" בכאן 11 נטען כי הוועדה הסתמכה בהחלטתה על נתונים חלקיים ולא מוכנה לגלות מה הוביל להחלטה.

האזינו לפרסום ולריאיון עם פרדי טוויל

ועדת זוהר הוקמה בעקבות רצון המדינה שדיונים הנוגעים לתביעות חולי סרטן שעבדו בכור לא יתנהלו בבית משפט רגיל. הוועדה קובעת לפי נוסחה קבועה את אחוז הקשר הסיבתי בין המחלה לעבודה בכור. טוויל החליט לבדוק מה הוביל להחלטה בעניינו וגילה מסמכים תמוהים.

המסמך הראשון עוסק באחוזי החשיפה לקרינה לאורך השנים, המתבססים על תג שענד. אך הוא גילה שבשנים 2015-2014 יש חשיפה לתג, למרות שבשנים האלה הוא לא עבד. בנוסף, לטענתו הוא נחשף לחומרים נוספים שיכולים לגרום למחלות. אך עובד בכיר בכור סתר במעט את גרסתו, והוועדה החליטה לקבל את דעתו של הבכיר.

בריאיון לתכנית "סדר יום" טוען טוויל כי "זה מאוד עצוב לי כל המצב הזה. שוועדה מאוד מכובדת והעניינים לא עובדים כמו שצריך, לא מקצועי. הם לא יורדים לעובי הקורה. כל מה שהקריה למחקר גרעיני שולחת להם קדוש, אבל מה שאני אומר זה כאילו רשום על הקרח. הייתי במגע יום יומי עם החומרים המסוכנים. באתי במגע, נשמתי את החומרים האלה ונגעתי בהם. אם הייתי מנהל בכיר, בלי מאמץ היו דואגים שיכירו בי".

בתו אומרת בריאיון כי "הוא נתן 41 שנה מחייו, נפגע בעקבות החומרים שהוא עבד בהם. הזכויות שלהם פשוט נרמסו. המערכת שכחה את התרומה שלו. הגדירו אותו כעובד קרינה. אבל עכשיו? בעטו בו בכל הכוח. במדינת ישראל עובדי הקבלן נחשבים כעובדים שקופים, אבל העובדים השקופים הם אלה שעבדו יום יום עם חומרים מסוכנים".

מוועדת זוהר נמסר בתגובה: "אנו מצרים על תחושותיו הקשות של מר טוויל. עשינו מאמצים רבים לסייע לו והצענו לו כמה חלופות שאותן דחה. הפיצוי שהוצע לו נקבע בהתאם להסדר הזכאות והפיצוי של שאר עובדי הכור. ההסדר מבוסס על פרמטרים מדעיים והוא מיטיב עם העובדים. איסוף הנתונים של מר טוויל נעשה על ידי עובדים מסורים שזה תפקידם וזו התמחותם. ועדת זוהר אימצה רשימה של חומרים שטוויל מסר לפני כמה שנים. אף שקיים ספק אם הוא עבד עם חומרים אלו".

הפופולריים