בג"ץ הורה לכחלון: מיסוי שווה על טבק לגלגול וסיגריות רגילות

בג"ץ הורה: מיסוי שווה לטבק לגלגול ולסיגריות
הרכב השופטים דחה את הטענה של שר האוצר, שלפיה השוואת המסים תפגע בשכבות החלשות, וקבע כי מדובר בפועל באותו המוצר. "עמדת כחלון לא התייחסה כלל לחשש שמס נמוך יותר יתרום לעידוד העישון", כתבו השופטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

בג"ץ הורה היום (שני) לשר האוצר, משה כחלון, להטיל מיד מיסי קנייה על מוצרי טבק לגלגול, שיהיו שווים לאלה המוטלים על סיגריות רגילות. כחלון סירב עד כה לחתום על העלאת המס, בנימוק שהמהלך יפגע בעיקר בשכבות החלשות – חרף עמדת המדינה, שלפיה יש להשוות את המסים המוטלים על שני המוצרים.

מי שהגיש את העתירה לבג"ץ הוא המיזם למיגור העישון. בין הנימוקים להחלטה, הסבירה השופטת דפנה ברק ארז כי "עמדתו של של שר האוצר התייחסה אך ורק לשיקול של הכבדה על אוכלוסיות מעוטות הכנסה. איננו מבטלים שיקול זה. לעומת זאת, העמדה לא התייחסה כלל לשיקולים רלוונטיים נוספים... העובדה שהיקף צריכת הטבק לגלגול אינו נתון קבוע, אלא כזה המושפע משיעור המס, וכן החשש ששיעור מס נמוך על מוצרי עישון מסוימים תורם בפועל לעידוד העישון, ממילא משפיע לרעה על בריאות הציבור".

עוד היא כתבה: "מדיניות של קביעת מס אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון, או לבחון טענות רציניות בנוגע להשלכה שלילית את החלטה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות".

השופטת ציינה כי מבחינת משרד הבריאות, סיגריות מגולגלות וסיגריות מוכנות הן למעשה אותו המוצר. "על כן, תהא אשר תהר עמדתם של השרים באשר לשיעור המס המתאים – ההבחנה בין מוצרים אלה אינה יכולה להיקבע ללא כל טעם", כתבה ברק ארז וסיכמה: "... בהתחשב בעמדה המקצועית של משרד הבריאות, לפיה הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בעישון סיגריות רגילות וסיגריות מגולגלות זהים בעיקרם – אין הצדקה עניינית להבחנה במיסוי המוטל עליהן".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, רופא בכיר בבית חולים הדסה, אמר בתגובה כי עצוב שהיה צורך להגיע לבג"ץ כדי למסות באותו שיעור מוצר שמסתבר ממחקרים שהוא מזיק יותר מסיגריות רגילות. בריאיון לרן בנימיני ואמילי עמרוסי בתכנית "כאן הערב", בכאן רשת ב, אמר ד"ר לוין: "יש ניסיון מוכח בעולם שמראה שכאשר מעלים את שיעור המס הצריכה יורדת ובמיוחד אצל העניים יותר. בניגוד לטענת שר האוצר השוואת המס תעזור לעניים. ברור לחלוטין שהמדינה כושלת בלעזור לאנשים להיגמל מעישון. השירותים לכך צריכים להיות נגישים ובחינם. כשיש מדיניות כוללת המבינה שמדובר במוצר ההורג לפחות אחד מכל שני מעשנים, חובתנו ליצור את הסביבה להימנע ולהיגמל מהדבר הנוראי הזה".

הפופולריים