פרופסור עדי קמחי היא כלת פרס ישראל לחקר מדעי החיים לשנת תשע"ט

עדי קמחי תקבל את פרס ישראל לחקר מדעי החיים
שר החינוך בנט בירך: "קמחי היא כל מה שכלת פרס ישראל ראויה להיות - חדשנית, מבריקה, פורצת דרך ושוברת מוסכמות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

שר החינוך, נפתלי בנט, בישר היום (רביעי) לפרוספור עדי קמחי, כי היא כלת פרס ישראל לשנת תשע"ט בתחום חקר מדעי החיים. בנט בירך אותה על הזכייה ואמר: "פרופסור קמחי היא כל מה שכלת פרס ישראל ראויה להיות - חדשנית, מבריקה, פורצת דרך ושוברת מוסכמות.‬ ‫במשך שנים היא פעלה לקידום נשים במדע ולחיזוק מעמדה של האקדמיה הישראלית בעולם". קמחי היא פרופסורית לגנטיקה מלוקולרית במכון ויצמן למדע. את לימודי הדוקטורט שלה היא סיימה בהצטיינות באוניברסיטת תל אביב, ולאחר מכן ערכה את ההשתלמות הפוסט דוקטוריאלית במחלקה לווירולוגיה במכון ויצמן למדע.

פרופסור קמחי זכתה בפרס א.מ.ת לשנת 2012 ובפרס חיים על תרומתה יוצאת הדופן בחקר מוות של תאים, מטעם האגודה הבינלאומית לחקר מוות של תאים. בנוסף, היא נבחרה גם כחברה באקדמיה האירופית לחקר הסרטן.

השנה בניגוד לפעמים קודמות, הרכב ועדת הפרס כלל נציגות נשית, בהתאם למדיניות החדשה שקבע שר החינוך. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי: "קמחי היא מחלוצי פענוח מנגנון המוות התאי המתוכנת ביונקים. היא פיתחה גישות חלוציות לפענוח מסלול מורכב זה בתאים אנושיים אשר משפיע ישירות על תהליך ההתפתחות הנורמלית והסרטן. עבודתה חשפה מנגנונים מולקולריים מערכתיים חדשניים להבנת תהליך המוות ברמת ייצור החלבונים ופירוקם. 

"קמחי פועלת לקידום נשים במדע דרך הקמה ויישום תוכניות שונות שמטרתן להקנות שוויון הזדמנויות למדעניות בשלבים שונים לאורך הקריירה האקדמית שלהן. כלת הפרס חברה באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים מאז 2015 ופועלת לחזוק הקשרים של האקדמיה הישראלית עם אקדמיות בחו"ל. מחקריה פתחו אפיקים חדשים בהסתכלות מערכתית על כל חלבוני המוות".

הפופולריים