התמרון המכריע של החללית "בראשית" - הסתיים בהצלחה

התמרון המכריע של "בראשית" הסתיים בהצלחה
SpaceIL והתעשייה האווירית הפעילו את מנועי החללית הישראלית, והיא נלכדה בכוח המשיכה של הירח. "בראשית" צפויה לנחות בעוד שבוע על הירח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
החללית בראשית תנחת על הירח
צילום: צילום: SpaceIL והתעשייה האווירית

החללית הישראלית "בראשית" ביצעה היום (חמישי) בהצלחה את התמרון המכריע כחלק מהמסע לירח. הצוות ההנדסי של SpaceIL והתעשייה האווירית הפעילו את מנועי החללית וביצעו את "לכידת הירח". התמרון הוביל ללכידת החללית בכוח המשיכה של הירח ובכך להתחיל ולהקיף אותו ויחד איתו את כדור הארץ.


עד כה החללית הקיפה במסלולים אליפטיים את כדור הארץ, במהלכם בוצעו מספר תמרונים כדי להגביה את מסלולה ולהרחיקה מכדור הארץ. בשונה מתמרונים שבוצעו עד כה - בהם הופעלו מנועים על מנת להאיץ את מהירותה של החללית, כעת הפעלת המנועים נעשתה בכדי להאט את מהירותה של בראשית ולאפשר לירח ללכוד אותה. 


החשש היה שאם ההאטה לא תתבצע כראוי, החללית עלולה לברוח מכוח הכבידה של כדור הארץ והירח ולהיכנס אל מסלול אחר לא רצוי מסביב לשמש, ובכך המשימה תבוא אל סופה. הצלחתו של התמרון הכניסה את החללית למסלול אליפטי סביב הירח. לקראת נחיתתה הצפויה בעוד שבוע.


לקראת התמרון אמר המהנדס הראשי של מערכת ההנעה מטעם התעשייה האווירית של "בראשית", דניאל, בריאיון לתכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "אנחנו ביום דרמטי ומאוד מרגש. עבדנו כל שבוע שעבר כדי להתכונן לתמרון הזה ואנחנו בטוחים שיצליח. התמרון היום זה הזמן הייחודי שבו החללית שלנו תגיע לקרבת הירח ואנחנו מפעילים את מערכת ההנעה והבקרה של החללית כדי שנילכד על ידי הירח, התזמון כאן הוא המשמעותי. הסיכויים להצלחה הם מאוד גבוהים. האפשרות לכישלון היא הרגישות שלנו לנושא הזמנים". 

הפופולריים