"יש אלפים כאלה": התפרצות חיפושיות שחורות ברחבי הארץ

"יש אלפים כאלה": מכת חיפושיות שחורות בכל הארץ
מהמשרד להגנת הסביבה עדכנו כי החיפושיות אינן מזיקות ואינן מעבירות מחלות, ולכן אין צורך בהדברה למעט במקרים יוצאי דופן. החיפושית, שגודלה 2.5 סנטימטר, היא ממשפחת הרצניתיים (Carabidae) והיא ממין "רצנית אוליביה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
החיפושיות השחורות בחוף באשדוד
צילום: צילום: שמואל דוד

המשרד להגנת הסביבה עדכן היום (שני) כי בימים האחרונים נצפו כמויות גדולות של חיפושיות שחורות ביישובים רבים ברחבי הארץ. החיפושית, שגודלה 2.5 סנטימטר, היא ממשפחת הרצניתיים (Carabidae) והיא ממין "רצנית אוליביה". במשרד להגנת הסביבה הדגישו כי החיפושיות גדולות אך אינן מזיקות ואינן מעבירות מחלות לאדם, ולכן אין מקום לנקוט באמצעי הדברה. הן אף מועילות לחקלאות, שכן הן טורפת ביעילות חרקים בשטחים חקלאיים, ועשויות לטרוף גם מזיקים תברואיים כמו זחלי פרפרים ותיקנים.


עוד נמסר מהמשרד כי "החרקים מגיעים בתעופה לתחום העירוני משטחים פתוחים בשעות הערב, ועם הגעתם הם נוחתים בקרקע ומחפשים מקום מסתור ולרוב מתים בתוך שעות ספורות. כאשר החיפושית היא במופע חריג והמוני בתחום יישוב, ובמקום שבו היא גורמת בפועל למטרד, ניתן לבצע הדברה ממוקדת בשטח מצומצם כדי למנוע נזק לציבור ולרכוש".

נחילים של החיפושיות השחורות נצפו ותועדו ביישובים השונים, בהם באר שבע, אשדוד, קריית מלאכי ואף במסגד אל-אקצא בירושלים. אחת מתושבות באר שבע שתיעדה את החיפושיות כתבה בפייסבוק: "כל האזור מפוצץ. וכן, כל הנקודות השחורות שאתם רואים זה חיפושיות זבל. יש אלפים כאלו. הדילמה היא בין איך לקפץ ביניהן לבין איך לעלות לאוטו מבלי שיעלו איתך עוד 50 כאלו".

הפופולריים