ריבלין בכותל: ממשיכים לשאת את החוב למשפחות הנעדרים להשיבם הביתה

ריבלין: נושאים את החוב לנעדרים להשיבם הביתה
טקס הדלקת נר הזיכרון נערך ברחבת הכותל המערבי במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל. נשיא המדינה אמר בנאומו: "ביום הזה, הלבבות מתאחדים, אוזננו כרויות ואנחנו מבקשים ספרו לנו". הרמטכ"ל כוכבי: "עלינו לעשות כל שביכולתנו להקטין את היקף הנפגעים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא ראובן ריבלין
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ברחבת הכותל המערבי בירושלים נפתח הערב (שלישי) טקס הדלקת נר הזיכרון הפותח את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. הוא נפתח בהורדת הדגל לחצי התורן ובצפירת זיכרון בת דקה. הטקס נערך במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל אביב כוכבי וממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן. נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס בנאומו לנעדרים ואמר: "לא נשקוט עד שישובו כולם לכאן". 

נשיא המדינה פתח את נאומו ואמר: "ביום הזיכרון הזה, הלבבות מתאחדים. ועינינו פקוחות, וידנו מושטות, ואוזננו כרויות ואנחנו מבקשים ספרו לנו. ספרו לנו על האדם שהוא היה. אני יודע שאתם חושבים ויודעים שאנחנו לא מבינים. שלעולם לא נבין. אבל היום, אנו מבקשים למרות הכל, ספרו לנו. ספרו לנו עליה, ספרו לנו עליו, ספרו לנו על האדם. קחו אותנו אל החלל המלא כל כך, הגדוש כל כך, שהותירו אחריהם בלכתם. הרשו לנו לזכור אתכם".

"לפני חודש הבאנו למנוחת עולמים את רב סמל זכריה באומל, 37 שנים אחרי שנפל בקרב סולטן יעקב. בכך, קיימה מדינת ישראל את ההבטחה לכל אב ואם בישראל - להחזיר את הבנים שלא שבו מן הקרב הביתה", המשיך ריבלין. "זהו חוב שאנחנו ממשיכים לשאת איתנו למשפחותיהם של כל נעדרי צה"ל וחלליו שמקום קבורתם לא נודע. לא נשקוט עד שישובו כולם לכאן". 
ריבלין סיים את נאומו ואמר: "ההבטחות הללו, לבנות בזיעת אפינו חיים ראויים, שקטים ובטוחים לילדינו, ולהחזיר אותם הביתה גם אם לא שבו מן הקרב, אלה ההבטחות שעומדות בבסיס חיינו כאן. מדינת ישראל קמה מתוך חלומות ואמונה, ומתוך הרצון הגדול בבית משלנו. כבר אז ידעו אבות הציונות לומר כי כוחה הגדול יהיה תמיד ברוח האנושית שבה. 71 שנים חלפו. כאז כן היום כל פלאינו מושתתים על דבר אחד על בני ובנות הארץ הזו, על ה'אנחנו'". 

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בטקס: "מדינת ישראל הוקמה בזכות החזון, הנחישות והמעשיות, אך בראש ובראשונה בזכות ארגוני השמירה, המחתרות, ארגוני הביטחון וצה"ל. את קבקבי העץ של אסירי המחנות החליפו נעליים צבאיות, ומאז ועד היום, עומד צה"ל על המשמר כמגן העם. אך המחיר היה כבד מנשוא". 


"אנו מתחייבים לזכור, ללמד ולחנך לאור הערכים, התעוזה והמסירות שגילו הנופלים. אך לא די בשימור הזיכרון. הביטוי העליון ביותר לקדושת החיים, הוא לעשות כל שביכולתנו כדי להקטין את היקף הנפגעים בשגרה ובמלחמה", המשיך כוכבו בנאומו. "המשימה המבצעית לעולם קודמת לכל ובשמה נסכן את חיינו, אך שכלול שיטות הלחימה, ושיפור דרכינו באימונים ובשגרה, הם צוואה גלויה, שהותירו הנופלים, ועלינו לעמול כדי לממש אותה בכל יום". 

כוכבי סיים את נאומו ואמר: "יש לנו צבא חזק, מאומן ומצויד, עם כוח האדם הטוב ביותר. זהו צבא שמונע מאמונה בצדקת הדרך ומחויבות להגנת העם, הזוכר את ייעודו ומדי יום מתייצב למשימה בסיפוק וגאווה. אני מבקש לחזק את הפצועים, לחזק את משפחות השבויים והנעדרים, ולהתחייב פעם נוספת להמשיך במאמץ להשיבם. אני מצדיע לכל הנופלים, בשם צבא ההגנה לישראל ומחבק אתכן - המשפחות השכולות".

הפופולריים