ההרעלה ברמת הגולן: הנשרים הובאו מספרד כדי לשמר את האוכלוסייה

ההרעלה בגולן: הנשרים הובאו לשימור האוכלוסייה
ברשות הטבע והגנים אומרים כי ההרעלה זוהתה באמצעות נשרים ממושדרים, שהובאו מספרד במטרה לשמר את אוכלוסיית הנשרים בישראל. אחד הנשרים שנפגע באופן קשה - טופל ומתאושש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשר מתאושש בבית חולים לחיות בר
צילום: צילום: רוני אליאס, מטפלת ראשית בביה"ח לחיות בר

"ההרעלה זוהתה על פי מידע שהתקבל ממשדרים שהיו על גבי שלושה נשרים ממושדרים": כך אמרו היום (שישי) ברשות הטבע והגנים על אסון ההרעלה ברמת הגולן. שלושת הנשרים הממושדרים הובאו מספרד כחלק מפרויקט "פורשים כנף" - פרויקט המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת חשמל, למען אישוש ושמירה על הנשרים בישראל. האזור שבו בוצעה ההרעלה נסרק, כדי לאתר בעלי חיים נוספים שאולי נפגעו.


לדברי הרשות, שלושה נשרים ממושדרים נוספים ביקרו באיזור ההרעלה, מתוכם שתי נקבות המקננות במזרח רמת הגולן. אחד הנשרים המורעלים, נשר A83, בקע בגרעין הרבייה בשנת 2006, שוחרר בכרמל בשנת 2009, ועבר לגולן. מאז הוא מתרבה באזור עם אחת הנקבות הממושדרות.

נשר אחר, T78, נקבה ילידת 2016, הובאה בטיסת ארקיע בדצמבר 2016 מספרד, אוקלמה ושוחררה בגמלא בשנת 2018. "הציפייה הייתה שבשנה הבאה היא תגיע לבגרות מינית ותתרבה. לצערנו זה לא יקרה", אומרים ברשות.


שמונה נשרים מתוך אוכלוסייה של 20 בלבד ברמת הגולן נמצאו מתים הבוקר בשטח אש נפח, לאחר שהורעלו למוות באמצעות זרחן אורגני. שני נשרים נוספים נפגעו - אחד מהם נותר בטבע, והשני טופל בבית החולים לחיות בר בספארי ומצבו השתפר. באזור אותרו גם פגרים של שני תנים ושועל. בית החולים לחיות בר נכנס לכוננות, וכוחות ביצעו סריקות בשטח לאיתור ממצאים נוספים.


הפופולריים