החשוד בתקיפת שגריר פולין: "מתנצל, לא ידעתי שזה השגריר"

החשוד בתקיפת השגריר: מתנצל, לא ידעתי את זהותו
אריק לדרמן הסביר כי היה בשגרירות בענייני השבת הרכוש וכונה "יהודון". לדרמן: "אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות". משדר החוץ הפולני - "מביעים דאגה מההתקפה הפיזית והמילולית, מקווים שהאחראים יעמדו לדין"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מארק מגיירובסקי שגריר פולין בישראל
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אריק לדרמן, החשוד בתקיפת שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי, התנצל היום (רביעי) על כך שירק אתמול לעבר השגריר. "משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. אחד מעובדי השגרירות כינה אותי בשפה הפולנית 'יהודון'", הסביר לדרמן.

"אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד" ציין החשוד. לדרמן סיפר כי לאחר שעזב השגרירות, צעד אל עבר רכבו שחנה ברחוב סמוך לשגרירות. "המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר", אמר.

לדרמן הבהיר כי לא ידע את זהות היושב ברכב ואת תפקידו. "אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות", אמר.

משרד החוץ הפולני הגיב בהודעה רשמית: "משרד החוץ הפולני מביע דאגה מההתקפה הפיזית והמילולית על שגריר פולין בישראל. מעשים כאלה ראויים לגינוי חד-משמעי. בהכירנו בפעולתה המהירה של משטרת ישראל בתפיסת העבריין, אנו קוראים לרשויות הישראליות להבטיח כי דיפלומטים פולנים מוגנים בישראל - באופן דומה לזה של הדיפלומטים הישראלים בפולין. אנו מקווים שהרשויות הישראליות יעשו כל מאמץ להביא את האחראים לדין ולמנוע תקריות דומות".

בית משפט השלום בתל אביב שחרר היום למעצר בית בתנאים מגבילים את לדרמן, תושב הרצליה פיתוח בן 65. לדרמן, אדריכל במקצועו טען אתמול כי כשהלך בכביש, המדרכה הייתה חסומה, השגריר הגיע ברכבו וצפר לו שיזוז מהכביש. בתגובה היכה על הרכב, השגריר מצידו הוציא את הטלפון ותיעד אותו.

לדרמן כעס ובתגובה פתח את הדלת וירק לעבר השגריר. לטענתו לא ידע שמדובר בשגריר אבל כן שמדובר ברכב של השגרירות הפולנית.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של לדרמן ביומיים בחשד לעבירה של תקיפה סתם. השופט עלא מסראווה אמר: ״אין ספק שמעשה של תקיפה ויריקה כלפיי אישיות דיפלומטית בישראל ראויה לכל גנאי והיא מעוררת תחושה של בושה של אזרחי המדינה כלפי אותו אדם שכל חטאו הסתכם בכך שפנה אח החשוד בדרך שלא נראתה לאחרון. למרות האמור, מעצרו לא היה מתבקש אלמלא הרגישות הנובעת מזהות הקורבן״.

הפופולריים